Bizi takip edin
|
EN

International

Pratik Bilgiler

Oturma İzni

Öğrenci İkamet İzni Başvurusu Nasıl Yapılır El Kitabı

Türkçe

İngilizce

Almanca

Rusça

Arapça

Oturma izni hakkında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Uluslararası öğrenciler, oturma izni başvurularını yukarıda belirtilen başvuru/yenileme sürecini takip ederek bireysel olarak yapmak zorundadır.
  • İzmir Ekonomi Üniversitesi, öğrenciler adına oturma izni başvurusu/yenileme işlemi gerçekleştirememektedir.
  • Uluslararası öğrenciler, oturma izni alındıktan sonra oturum kartının bir kopyasını Öğrenci İşleri Müdürlüğü'ne teslim etmesi gerekmektedir.
  • Oturma izninin geçerlilik süresi dikkatli bir şekilde takip edilmeli, öğrenciler oturma izni bitmeden en geç 1 ay önce uzatma işlemlerine başlamalıdır.
  • Oturma izni mezuniyet sonrasını kapsasa bile, mezuniyet tarihinden sonra en geç 10 gün içerisinde Türkiye'den ayrlması zorunludur. 
  • Oturma izinlerine ilişkin süreç, tamamen öğrencinin sorumluluğundadır. 
  • Oturma izni ile ilgili tüm sorular için 157 numaralı telefon hattını arayarak birçok yabancı dilde destek talep edebilirsiniz.

Yurtiçi-Yurtdışı Ulaşım

İzmir'e en yakın havaalanı Adnan Menderes Havaalanı'dır. Direkt olarak şehir merkezine gitmek için HAVAŞ Otobüsü ile Alsancak'a gidebilirsin. Ayrıca otobüs no. 202, havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet vermektedir. Lütfen yanınızda bir miktar Türk Lirası (TL) getirmeyi unutmayın. Havaalanındaki döviz bürolarını da kullanabilirsin.

Kampüsümüz, İzmir’in Balçova ilçesinde bulunuyor. Merkezde yer alan üniversitemizin önünden, 969 nolu Fahrettin Altay-Balçova otobüsü geçiyor. Bostanlı İskelesi’nden Üçkuyular İskelesi’ne geldiğinde, 480 nolu İnciraltı-Üçkuyular belediye otobüsü ile kampüsümüze ulaşabilirsin.

Para Birimi

Türk ulusal para birimi Türk Lirası'dır (TL). Para birimi aşağıdaki banknot ve madeni paralar gibidir:

Mevcut Banknotlar Mevcut Demir Paralar
200 TL 5.00 TL
100 TL 1.00 TL
50 TL 50 Kuruş
20 TL 25 Kuruş
10 TL 10 Kuruş
5 TL  5 Kuruş
 

Yerel Telefon Numarası Alınması

Uluslararası öğrencilerinin yerel bir telefon numarası almaları önerilir çünkü yerel bir hatla iletişim kurmak daha ucuz olmaktadır. Değişim öğrencileri, Turkcell veya Vodafone gibi şirketlerin şubelerinden birine pasaportlarıyla başvurarak yerel bir cep telefonu numarası alabilirler.

İklim

Türkiye, iklim koşullarının oldukça ılıman olduğu geniş bir Akdeniz coğrafyasında yer almasına rağmen, peyzajın farklı doğası ve özellikle kıyılara paralel uzanan dağların varlığı, iklim koşullarında birden çok farklılığa neden olur. Kıyı kesimleri daha ılıman iklime sahipken, iç Anadolu platosunda sınırlı yağışla birlikte sıcak yazlar ve soğuk kışlar yaşanır. Ege ve Akdeniz kıyılarında serin, yağışlı kışlar ve sıcak, orta derecede kurak yazlar yaşanmaktadır.

İzmir'de yaz döneminde sıcaklık 30-35 derece civarındadır. Kış sıcaklığı 5-10 santigrat derece arasındadır. Nadiren kar yağar ve sıcaklık nadiren sıfır derecenin altındadır.

Konaklama

Yurt 3.000-3.500 Amerikan Doları /yıllık
Eşyalı Ev min. 10.000 TL-15.000 TL/aylık
Ev Giderleri (elektrik, gaz vb.) yaklaşık 1.500-2.000 TL/aylık

Ulaşım

Bilet (tüm toplu taşıma için geçerlidir - Otobüs, Metro, Feribot, Tramvay) 5.00 TL /öğrenci İzmirimkart tek bilet ücreti, 13.00 TL /yetişkin İzmirimkart tek bilet ücreti

Yeme-İçme

Kahvaltı 20-30 TL/öğün
Öğle Yemeği 170-250 TL/öğün
Akşam Yemeği 200-300 TL/öğün
Toplam 390-580 TL/günlük

Diğer

Kitap Ücretleri 100-500 TL/kitap başına
Eğlence 150-300 TL/haftalık (çeşitli yerlere göre fiyat seçenekleri)

SOSYAL MEDYAİzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.