Bizi takip edin
|
EN

Ödüllerimiz

Gelinlikte ‘İzmir Ekonomi’ gururu

Avrupa’nın en büyük moda fuarlarından IF Wedding Fashion İzmir kapsamında bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması’nda, birincilik yine İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İEÜ) geldi. İEÜ Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencisi Sercan İzci, çocukluk döneminden esinlenerek hazırladığı ‘Timon’ adlı tasarımıyla birinciliğe ulaştı. Ödül aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen İzci, “Çocukken anneannemin dikiş makinesini kurcalar, bulduğum kumaş parçalarını birleştirerek oyuncaklarıma kıyafet dikerdim. Ödül aldığım gelinliği de tıpkı çocukluğumdaki gibi kumaş parçalarını birleştirerek hazırladım ve amacıma ulaştım” dedi. Geçtiğimiz yıl da İEÜ öğrencisi Enes Yolcu, ‘Benliğimin Özü’ adlı çalışmasıyla birincilik elde etmişti.

İzmir Ekonomi 'Dünya Listesi'nde

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), uluslararası alandaki en saygın değerlendirme kuruluşları arasında gösterilen Times Higher Education (THE) ve Quacquarelli Symonds (QS) tarafından hazırlanan ‘en iyi üniversiteler’ listesinde yer aldı. Araştırma, istihdam, öğretim, küresel katılım, bilgi aktarımı ve sürdürülebilirlik gibi birçok konuda yapılan incelemeyi başarıyla geçerek eğitim kalitesini kanıtlayan İEÜ, Ege Bölgesi’nde listeye giren tek vakıf üniversitesi oldu.

Denizlerin kahraman ‘Vatoz’u

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) mezunu Oğul Görgülü, üç arkadaşı ile birlikte deniz yüzeyindeki katı ve sıvı atıkları temizleyen ‘Vatoz’ isimli tekne tasarladı. 6 saat aralıksız çalışabilen, 100 kilogram atık toplayabilen, yapay zeka yardımıyla kendi rotasını oluşturabilen Vatoz, deniz temizliğine büyük katkı sağlayacak.

Erkek gömleğinden ‘ödül’ çıktı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden Doç. Dr. Şölen Kipöz ve bu yıl mezun olan İpek Karatop, ‘Döngüyü Tasarla’ adlı yarışmada Türkiye birincisi oldu. Örnek bir akademisyen-öğrenci çalışmasına imza atan ikili, atık durumdaki erkek gömlekleri dönüştürülerek kadınlar için hazırlanan birbirinden şık pantolon, etek, yelek, gömlek ve elbise tasarımlarını içeren koleksiyonla başarıya ulaştı.

Helikopter tasarımıyla Türkiye ikincisi oldular

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’ndeki 7 öğrenciden oluşan ‘ECO-Dynamics’ takımı, TEKNOFEST’te düzenlenen Helikopter Tasarım Yarışması’nda Türkiye ikincisi oldu. Yüksek manevra kabiliyetine sahip, zorlu arazilere kolaylıkla inebilen, 1.1 ton mühimmat taşıyabilen bir taarruz helikopteri tasarlayan İEÜ’lü gençler, 461 takımın başvurduğu yarışmada dereceye girerek 50 bin liralık ödülün sahibi oldu.

150 yıllık konağı onararak ‘Tarihe Saygı’ ödülünü aldılar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Elif Kocabıyık Savasta ve eşi Dr. Daniele Savasta, Kemeraltı’ndaki 150 yıllık konağı satın alıp baştan sona onardı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Tarihe Saygı’ ödülüne layık görüldü. Konağın tarihi dokusunu koruduklarını, çürümeyen ya da bozulmayan hiçbir malzemeyi atmadıklarını söyleyen Kocabıyık, “Eşimle şehrin merkezinde tarihi bir evde yaşamak istedik. Zaten akademik çalışmalarımız da tarih, teknoloji ve gündelik yaşam üzerine. Çok emek verdik, titizlikle çalıştık ve sonunda konağı günümüze uygun bir şekilde onarmayı başardık. Şimdi orada yaşıyoruz” dedi.

Elektrikten ‘çifte ödül’ geldi

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), GDZ Elektrik ve Genç İşi Kooperatif’in iş birliğiyle düzenlenen ‘Elektrik Dağıtım Sektöründe Yenilikçi Fikir Geliştirme Atölyesi’nde, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İEÜ) çift ödül geldi. İEÜ Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programı öğrencileri Emrecan Durmaz ve Selin Baysak, enerji verimliliğini artırmayı temel alan proje ve fikirleriyle etkinliğe damga vurarak ödüllerin sahibi oldu.

Zeytinden ‘vegan deri’ ürettiler

Ege’ye özgü değerlerin başında gelen, şifa ve lezzet kaynağı olarak asırlardır sofraların vazgeçilmezi olan zeytin, tasarımcıların ilham kaynağı oldu. Mezun oldukları İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) öğretim görevlisi olarak kariyerlerini sürdüren Melis Baloğlu ve Elif Tekcan, ‘pirina’ olarak adlandırılan zeytin posasından biyo-esaslı malzeme (vegan deri) üretti. Özellikle otomobillerin ve mobilyaların kaplamalarında kullanılabilecek, dayanıklı ve çevreci bir malzemeye imza atan ikili, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) düzenlediği, üniversite-sanayi iş birliğini önceleyen ‘Futuretex İstanbul’ adlı yarışmada Türkiye birincisi oldu.

‘Akıllı robota’ bir ödül daha

Türkiye ikincisiİzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Oğuz Ekim, 3 öğrencisiyle birlikte geliştirdiği ‘otonom taşıma yapan robotlarla’ Başakşehir Living Lab adlı inovasyon ve teknoloji yarışmasında Türkiye ikincisi oldu. Yapay zeka aracılığıyla rota çizebilen, insan gücüne olan ihtiyacı üçte iki oranında azaltan robot projesiyle fark yaratan Ekim, İstanbul’da düzenlenen törende ödülünü aldı. Öğrencileriyle kurduğu ‘Advoard Robotics' şirketiyle daha önce de Tekno Kadın Girişimciler Akademisi Programı’nda en başarılı 5 kadın girişimciden biri seçilen, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda ise üçünlüğe layık görülen Ekim, yaklaşık 1 yıl içinde üçüncü kez ödül alarak büyük başarıya imza attı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.