Bizi takip edin
|
EN

International

Öğrenci Deneyimleri

Hem spordaki başarılarım hem de Karadağ'daki yerel STK'lar ve Birleşmiş Milletler ile çalışarak topluma aktif katkılarım sayesinde ilk ve orta öğrenimimi Karadağ'da şeref derecesiyle tamamladıktan sonra, dünyadaki birçok üniversiteden burs aldım. Çok düşündükten sonra, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin uluslararası bursunu kabul edip 2014 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kaydolmaya karar verdim. Bunun hayatımın en iyi kararlarından biri olacağının farkında değildim. Türkiye'de geçirdiğim süre boyunca İEÜ yerleşkesi içinde ve dışında dünyanın her yerinden insanlarla tanışma, hayat boyu kalıcı dostluklar kurma, hem kişisel hem de profesyonel anlamda gelişme şansı buldum. İEÜ'deki kişisel hayatımın en önemli noktalarından biri, gelecekteki Slovenya'dan İzmir'e Erasmus + değişim programıyla gelen müstakbel eşim Hajdina ile tanışmaktı. Kampüste nişanlandığımız için İEÜ’nün kalbimizdeki yeri hep ayrı olacaktır. Erasmus + değişim programına kendim de katılma ve Letonya Riga Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri bölümünde bir dönem geçirerek akademik hayatımı zenginleştirme ve Ljubljana, Slovenya ve Stuttgart, Almanya'da staj yaparak pratik bilgimi geliştirme şansım oldu. Erasmus + stajlarının yanı sıra, Almanya'nın Stuttgart kentinde bulunan Robert Bosch şirketinin genel merkezinde yenilikçi ürünün geliştirilmesi üzerine çalışma şansı bulduğum bir staj daha yaptım ve hatta Esslingen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde Nesnelerin İnterneti hakkında bir ders verdim. Birçok öğrenci kulübünün üyesi olarak İEÜ'de ve üniversitedeki gurbetçilere destek olmayı amaçlayan Uluslararası Toplum Ağı'nın ortak kuruluş sürecinde çok iyi eğlendim. Mezun olduktan sonra tekrar Almanya’ya taşındım. Önce Stuttgart’a daha sonra da şu anda dünyadaki endüstriyel otomasyon ve bilgi konusuna odaklanmış olan en büyük ABD şirketi için çalıştığım Karlsruhe’ye taşındım. Rockwell Automation'da Teknik Lider olarak, Yaşam Bilimleri endüstrisinde Üretim Yürütme Sisteminin karmaşık yazılımlarının geliştirilmesinin yanı sıra gelişime de liderlik ediyorum. Şimdiye kadar, Roche, Abbott, IPSEN, Lonza, Merck, B.Braun ve Thermo Fisher gibi en büyük ilaç ve sağlık şirketlerinden bazılarıyla doğrudan çalışma şansım oldu. Genel olarak, İEÜ'de yaşamak ve okumak bana teorik ve pratik teknik bilgi edinme, Türkçe ve Almanca öğrenme ve sosyal becerilerimi geliştirme fırsatı sağladı. Tüm bunlar ve İEÜ maceramda edindiğim diğer deneyimler profesyonel kariyerimin en önemli ayaklarından biri oldu. Bu vesileyle İzmir'deki eğitimim sırasında beni sürekli destekleyen tüm değerli hocalarıma, asistanlarıma, idari persone ve üniversiteme şükranlarımı sunmak isterim.

Džefris Dizdarević

2019 - Bilgisayar Mühendisliği Mezunu

 

Sırbistan'da çok başarılı bir tenisçi olarak akademik ve spor kariyerime devam etmek için birçok uluslararası üniversiteden tam burs alma fırsatım oldu. Tekliflerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri'nden geliyordu, biri dışında, o da İzmir Ekonomi Üniversitesi'ndendi. O zamanlar Türkiye'ye gerçekten ilgi duyuyordum ve farklı bir şey denersem kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını düşündüm. Bu kararımdan da çok memnunum. İEÜ'deki maceram 2014 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kaydolduğumda başladı. Böylesine güçlü bir altyapı, ders  çeşitliliği ve nitelikli akademik kadro ile hayal edebileceğim tüm kaynaklara sahiptim. Teknik bilginin yanı sıra Fransızca ve Türkçe bilgisi de edindim ve 4 yıl üniversite tenis takımında tekler müsabakalarında 1 numaralı yenilmez oyuncu olarak yer aldım. İEÜ'de dünyanın her yerinden insanlarla ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edindim ve Letonya'daki Riga Teknik Üniversitesi'nde Erasmus + programına katılma şansım oldu. Riga'da kaldığım süre boyunca, blockchain (blok zinciri) teknolojisi ve kripto para birimleri hakkındaki bilgilerimi derinleştirdiğim bir dizi finansal teknoloji konferansına katıldım. Bu noktada profesyonel kariyerime kripto para ekosisteminde başlamaya karar verdim. Mezun olduktan sonra, bir kripto para birimi değişim platformu -Xcalibra- kurmak için yola çıktığımız Sırbistan'ın Belgrad kentindeki Balkaneum ekibine katıldım. Xcalibra artık binlerce ticaret adamının bulunduğu İsviçre merkezli ve Sırp dinarını destekleyen ilk borsa. O zamandan beri, Xcalibra ve diğer projelerle çalışmalarıma devam ettiğim, yazılım geliştirme ve danışmanlık hizmetleri şirketi kurdum.

Miloš Mrdaković

2018 - Bilgisayar Mühendisliği Mezunu

 

İEÜ'deki yolculuğum 2018 yılında Tasarım Çalışmaları alanında Çevre ve Davranış Bilimleri konusunda yüksek lisans derecesi alırken başladı ve bu sırada mimarinin insan deneyimini şekillendirme ve insanların günlük yaşamını etkileme biçimine ilgi duymaya başladım. Profesörlerim öğrencilerinin başarısı konusunda tutkulu oldukları için kendilerinden her zaman ilham aldım, teşvik edildim ve cesaretlendirildim. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra sınıf birincisi olarak mezun oldum. Tez araştırmam, ABD'de düzenlenen EDRA 51'inci uluslararası konferansında oldukça ilgi görürken, araştırmanın sonuçları mimari-davranış teorilerini oluşturan ana uluslararası katılımcılardan birinin dikkatini çekti. Şu anda, kar amacı gütmeyen SAIB kuruluşun başkan yardımcısıyım.  İEÜ'deki araştırma çalışmalarımın bir uzantısı olarak gelen doktora araştırmalarıma hazırlanırken Birleşmiş Milletler ile de çalışıyorum. Program boyunca edindiğim teknik bilginin yanı sıra, dışından biri olarak sevgili Türkiye'de hayatın manzaralarını da seyrettim. Araştırma becerilerini uyguladım ve geliştirdim ve Türk kültürü hakkında çok şey öğrendim; hem kendi kültürümle olan benzerlikleri hem de bir insan ve mimar olarak kendime dair anlayışıma yansıyan farkları.

Zaid Awamleh

2020 - Tasarım Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans Programı (İngilizce) Mezunu

SOSYAL MEDYAİzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.