KAMPÜSTEN KARİYERE


Lisans Mezunlarımız
Önlisans Mezunlarımız

 Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü 2008 Mezunu Alper Güler

Üniversite sınavı sonrasında becerilerimi en iyi şekilde kullanabileceğim alana karar vermeye çalışırken, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yazılım Mühendisliği Bölümü gazete ilanını gördüm. Yedi yaşımda siyah beyaz bilgisayar ekranını gördüğüm ilk anda başlayan ilgimi, doğru eğitimi alarak geliştirme fikri beni çok heyecanlandırdı. 2015 yılında New York'ta Kabaq.io ile başladığımız çalışmalarımıza bugün Nasdaq'ta VRAR adıyla listelenen Glimpse Group bünyesinde, İzmir Bilimpark Teknopark'ta 25 kişilik ekibimiz ile devam ediyor.

 Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2016 Mezunu Bengü Güngör

2011 yılında burslu kazandığım Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nden 2016 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca, başta yüzde yüz İngilizce eğitim olmak üzere, üniversitemin sunduğu birçok farklı imkandan yararlanma fırsatı buldum. Mesleki derslerimin teorik bilgi edinmenin yanı sıra proje ödevleri ile uygulama imkanı sunmasıyla, global firmalarda dönemsel proje stajyeri olarak çalışma fırsatı yakaladım. Avrupa Birliği projeleri ve sosyal sorumluluk projelerine de destek veren bir üniversitenin öğrencisi olma avantajını yaşayarak, EU Youth-In-Action Programı, Challenge:Future Global Gençlik Projesi Öğrenci Proje Yarışması'nda yarı finale kaldım ve Maribor-Slovenya'da yapılan zirvede ülkemi ve üniversitemi temsil ettim. Bir hafta süren zirve boyunca Hintli ekip arkadaşımla beraber geliştirdiğimiz start-up projesi birincilik alarak, sosyal proje ve en iyi çözüm ödüllerini kazandı. Bunun yanı sıra, İEÜ Ritim Grubu üyesi olarak çeşitli etkinlik, bahar şenliği ve gösteriye katıldım. Ayrıca, ikinci yabancı dil programı ile iyi düzeyde Almanca öğrendim. Tüm bu kazanımlarım sayesinde, mezuniyetimden kısa bir süre sonra Alman gıda firması Dr.Oetker Gıda San. ve Tic. A.Ş., Entegre Kalite Yönetim Sistemleri ve Yalın Yönetim Departmanı'nda Proje Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Bu süreçte, Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programı'nda yüksek lisans eğitimime eş zamanlı olarak devam ettim. Lisansüstü eğitime başlama motivasyonum olan akademisyenlik hedefim nedeniyle, özel sektörün de bana kazandırdığı mesleki tecrübeden güç alarak Araştırma Görevlisi kadro ilanlarına başvurma kararı aldım. Şu anda, İzmir Demokrasi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktayım ve doktora eğitimime devam etmekteyim. Kariyer hedefimi gerçekleştirmeme destek veren, bilgi ve tecrübelerini benden esirgemeyen tüm değerli hocalarıma, üniversite yıllarımda güzel anılar biriktirmemi sağlayan arkadaşlarıma ve İzmir Ekonomi ailesine teşekkürü bir borç bilirim.

 Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2012 Mezunu Bensu Sezgin Burcu

2007 yılında tam burslu olarak girdiğim Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2012 yılında mezun oldum. Erasmus ile Finlandiya’daki Vaasan Yliopista - University of Vaasa’da bir dönem ders alma fırsatını bulmam, hem kişisel gelişimim hem de özgeçmişim açısından çok katkı sağladı. İzmir Ekonomi’de eğitim dilinin İngilizce olması ve uluslararası standartlarda bir eğitim kalitesi, Erasmus sürecine kısa sürede adapte olmamda yardımcı oldu. Bölümümüzün zorunlu kıldığı yaz stajları sayesinde ise daha üniversitenin ilk yıllarında iş hayatını tanımak ve mühendisliğe adım atmak büyük bir imkan yarattı. Mezuniyetimin ardından Japan Tobacco International ve Fokker GKN şirketlerinde mühendislik yaptım. Şimdi ise yine global bir firma olan Amcor Specialty Cartons’da Üretim Kontrolörü olarak görev yapıyorum ve yarı zamanlı olarak Finans Departmanı’na maliyet analizleri konusunda destek veriyorum.

 Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2018 Mezunu Berkcan Göktan

Çocukluğumdan beri teknoloji ve türevlerine olan yakın ilgimle İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin uluslararası profilde hazırlanan ders programı birleşince okulun Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü benim için biçilmiş kaftan olarak gördüm. Tek tercihimi bu doğrultuda yaparak 2018 yılında mezun oldum. Mezun olduğum ay içerisinde İstanbul'a gelerek global ölçekli SAP firması bünyesinde düzenlenen bir danışmanlık programına dahil oldum ve programı birincilikle bitirdim. Ardından Accenture ve Arçelik'te çeşitli rollerde görev aldım. Şu anda ilk İstanbul'a gelmeme vesile olan SAP'nin bünyesinde İş Süreçleri Danışmanı olarak çalışıyorum. Lisans dönemim boyunca öğrenmiş olduğum mühendislik prensiplerini iş hayatımda karşılaştığım problemlere uygulayarak, kendimce mühendisliğin temel yapı taşı olan 'sorun çözücü' rolüyle emin adımlar atarak yükselmeyi hedefliyorum. Yükseköğrenim hedeflerimi de bu doğrultuda; özellikle dijital dönüşüm, işletme yönetimi doğrultusunda planlıyorum. Bulunduğum yere gelmemde emeği olan öncelikle hocalarıma, ardından da bu koşulları bizlere sağlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi yönetimine teşekkürlerimi iletirim.

 İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü 2010 Mezunu Burcu Akyüz

2006 yılında başladığım İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü lisansım süresince Lojistik Kulübü Başkanlığı ve Öğrenci Konseyi Lojistik Yönetimi Bölüm Temsilciliği gibi kıymetli rollerde çalışma şansı yakaladım. 2010 yılında mezun olduktan sonra yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre için MNG Technic Aircraft Maintenance şirketinde Uçak Proje Satın Alma Uzmanı olarak çalıştım. Sonrasında Hırdavat Kategori Satın Alma Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başladığım Koçtaş Yapı Marketleri A.Ş.’de önce Uzman unvanını aldım sonrasında da ayrıca Aydınlatma Kategori Satın Alma Uzmanı rolünü de yerine getirdikten sonra Samsung Electronics Türkiye ofisinde TV ve Ses Sistemi Ürün Müdürü olarak çalıştım. Daha sonra, Bosch Elektrikli El Aletleri’nde önce Bosch Lawn & Garden ve Dremel markalarının Türkiye Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak çalıştıktan sonra Bosch Home & Garden Türkiye Pazarlama Müdürü olarak görev aldım. Son olarak Bosch Home & Garden Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Rusya Sorumlu Pazarlama Müdürü görevinde Budapeşte ofiste çalışmaya devam etmekteyim.

 Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü 2017 Mezunu Burcu Başaran

2012 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Yazılım Mühendisliği Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım. O zamanlar yazılım mühendisliği bölümü yeni yeni üniversitelerde yerini almaya başlasa da, abimin ve dayımın beni cesaretlendirmesiyle bölümüme hevesle başladım. Gerek mühendislik alanında, gerekse diğer bölümlerden aldığım bir çok ders beni iyi bir mühendis olmam için yetiştirdi. Üniversitemizin sunduğu ikinci yabancı dil imkanıyla her zaman öğrenmeye can attığım İspanyolca’yı öğrenme fırsatı yakaladım. Daha sonra 3. sınıfta Bilgisayar Oyunları Sertifika Programı’na başlayarak bu alanda da kendimi geliştirme imkanı buldum. Mezun olduğum senenin yaz aylarında Erasmus programından yararlanarak Macaristan'ın Szeged şehrine yazılım testi alanında staj yapmaya gittim. Burada geçirdiğim sürede bir çok deneyim kazanarak ülkeme dönüş yaptım fakat Avrupa'ya yerleşme fikrini aklımdan çıkartamadım. Bu sebeple Avrupa'ya iş başvuruları yapmaya başladım ve çok geçmeden Budapeşte'deki XAPT şirketinden Yazılım Test Mühendisliği pozisyonu için teklif aldım. Burada bir süre çalıştıktan sonra Flexion Mobile şirketinden yine Yazılım Test Mühendisliği pozisyonu için teklif aldım. Ana ofisi Londra'da bulunan şirketimizde yaklaşık 9 aydır çalışmaktayım. Üniversitede aldığım eğitimim ve sosyal ilişkilerde kazandığım deneyimlerim beni şu anda bulunduğum kariyer noktasına getirdi. Her şeyden öte, hocalarımızın yakın ilgi ve alakaları, gerektiğinde bize yol göstermeleri sayesinde bugünkü başarıma sahibim. Tüm bunlar için üniversitemize ve sevgili hocalarımıza çok şey borçluyum.

 Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 2012 Mezunu Burcu Çeliksap

2012 yılında tam burslu ve bölüm birincisi olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. Applied workshop gibi dersler sayesinde İstanbul’da bulunan birçok reklam ajansı ve prodüksiyon şirketlerini gezme şansımız oldu. Bu sayede network edinerek mezuniyet sonrası iş bulma süreci çok daha verimli oldu. 2011 yılında Rock’n Coke Festivali ile Pozitif Müzik’te Saha Asistanı ve Brand Manager olarak görev almaya başladım. Burada freelance olarak 2015 yılına kadar çalışmaya devam ettim. 2012’den ittibari ile İstanbul’da uluslararası reklam ajanslarında (4129Grey, Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi gibi) Sanat Yönetmeni olarak çalışmaya başladım. Jr. Art Director olarak başladığım reklam sektöründe kısa bir süre içinde Sr. Art Direktörlüğe kadar yükseldim. Pegasus Havayolları, ETİ, Coca-Cola gibi markaların Sanat Yönetmenliği’ni üstlendiğim çalışmalarla ise Kristal Elma, Felis, MIXX Awards, GMK ve Effie gibi ödüllerin sahibi oldum. 2017 Ağustos ayında Mediacat tarafından “30 Under 30” sektörün en yaratıcı 30 yaş altı kreatiflerinden biri olarak seçildim. Sanat yönetmenliğinin yanı sıra marka danışmanlığı, konsept tasarımcılığı ve saha asistanlığı yaptım. 2017 yılında iş hayatımın yanında yüksek lisansımı tamamladım. 2018 itibari ile sektörde freelance kıdemli sanat yönetmeni, motion design, marka danışmanlığı hizmetleri vermekteyim. Bireysel müşterilerin yanı sıra 1-3 aylık periodlar ile ajanslarda da görev almaktayım. Ek olarak yine 2018 yılından beri Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü’nde ve Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı / Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümleri’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak görev almaktayım. Kariyerimde hedeflediğim noktaya kısa sürede ulaşabilmemde en büyük fark istediğim bölümde okuyabilmek oldu. Özellikle derslerde verilen eğitim ve projelerin sektörler bağlantılı olması bunda büyük destek sağladı. Örneğin 2017’de Kristal Elma / Felis ile ödüllendirilen Pegasus Hadi O Zaman kampanyası stüdyo derslerinde aldığım projelerin bir karması oldu. Ama tabii en önemli şey, doğru hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşabileceğiniz doğru insanlarla birlikte çalışmaktır.

 İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 2009 Mezunu Büşra Kırmızıoğlu

2009 yılında şeref derecesinde mezun olduktan hemen sonra İstanbul’da lisansüstü derecesinde devam ettirdiğim akademik eğitimimi 2011 yılında tamamladım. İstanbul’da farklı reklam ve PR ajanslarında 3 yıl boyunca mesleki anlamda tecrübe edindim. YÖK’ün 2017 yılında Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde açtığı öğretim görevlisi kadrosuna yaptığım başvuru sonucu bu kurumda Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalışmaya hak kazandım. Halen çalışmaya devam ettiğim kurumda, 2019 yılından itibaren Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Kariyer yaşantımın en başından bu yana, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki eğitim hayatımda öğrendiğim ve bana ışık tutan en önemli gerçek ise; bilginin insanlara doğru bir iletişim yöntemi ile aktarıldığı sürece o bilginin bir sonraki nesilde bıraktığı anlamın ötesinde bir fayda sağladığı oldu. Birine ya da kitlelere vermek istediğiniz mesajı/bilgiyi kararlılıkla, hedefinize doğru bir yöntemle aktarabiliyorsanız, aktardığınız tarafta siz de var olabiliyor, anlamlandırılıyor ve bu işi layıkıyla başarmış oluyorsunuz. Şu an mesleki hayatıma devam ettiğim kurumda da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim kültürüyle yetişmiş şanslı bir iletişimci olarak, mesleğimin gerekliliklerini yerine en doğru biçimde getirme çabasının verdiği güven ile kariyer yolculuğuma devam etmekte olmanın onuru içindeyim. En başta ailem ve İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nün değerli öğretim üyeleri olmak üzere, bu noktaya varmamda bana güven aşılayan, eğiten, öğreten kısacası kariyerime güzel manalar katan herkese yürekten teşekkür ederim. Bu bölümde eğitim alan, almak isteyen, merak eden herkese de tavsiyem; hayal kurmaktan çekinmeyin, bakmak için değil görmek için bakın, fırsatları kaçırmayın, denemekten asla bıkmayın ve kendinize her zaman güvenin. Çünkü doğru zaman geldiğinde uğrunda harcadığınız emeğin başarılı sonuçları size ulaşacaktır.

 Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü 2013 Mezunu Cansu Adaş

Eğitim ve öğrenim hayatımın her döneminde en fazla ilgi duyduğum ve en başarılı olduğum ders matematikti. Bu nedenle 2008 yılında tercih formumun üniversitelerin matematik bölümlerinden oluşması kaçınılmaz oldu. Peki ya neden İzmir Ekonomi Üniversitesi? Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan makale ve kitaplarıyla bilime büyük ölçüde katkı sağlamış zengin akademik kadrosu, burs imkânları, İzmir gibi müthiş bir şehirde öğrencilik hayatı ve eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra verdiği 2. yabancı dil eğitimi İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü tercih etmemde önemli rol oynadı. Nitekim burslu olarak kazandım ve bu sonuç hayatımın dönüm noktalarından biriydi.1 senesi hazırlık olmak üzere 5 senelik üniversite hayatım dolu dolu geçti. 2012 yılında TÜBİTAK 2209/A-Üniversite Öğrenci Yurt içi/Yurt dışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek kazandık. 3.sınıfın yaz döneminde de 2011/2012 Erasmus Staj Hareketliliği Bursu’nu kazanarak Fransa’nın Paris kentindeki Ieseg School of Management da 3 aylık Erasmus stajımı yaptım. Akademik eğitimin yanı sıra Latin Dansları, Almanca konuşma ve King kulüplerinde yer aldım. Okulun son döneminde Goethe Enstitüsü’nün yapmış olduğu sınavda B1 sertifikası almaya hak kazandım. Son olarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 2013 bahar döneminde bölüm birincisi olarak mezun oldum. Başvuru yapmış olduğum tüm yüksek lisans programlarından kabul aldım fakat tercihimi ODTÜ Finansal Matematik Yüksek Lisans Programı’ndan yana kullandım. Şu an Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknolojiler Genel Müdürlüğü’nde uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. Üzerimde emeği geçen tüm öğretmenlerime ve desteğini hiç eksik etmeyen aileme çok teşekkür ediyorum. Siz de başarılarla dolu bir hayat ve sosyal bir yaşam istiyorsanız bu ailenin bir parçası olarak başlayabilirsiniz.

 Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 2017 Mezunu Ceren Özkaya

2016 yılı İzmir Ekonomi Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. Erasmus değişim programı ile Portekiz'de Lizbon IADE Creative University'de bir sene eğitim alarak farklı kültürlerde evrensel tasarım ve mimari vizyon sahibi oldum. Şu an 5 dil konuşabiliyorum. Zorunlu seçmeli yabancı dil ile 4 senede İtalyanca öğrenme, hazırlık programı sayesinde İngilizce'mi ilerletme ve akademik seviyeye çıkartabilme ve Portekiz'de Erasmus yaparak portekizce öğrenme şansım oldu. Hayallerimde olduğu gibi 2 yıllık tezli yüksek lisansımı tasarım ve mimarinin adresi İtalya'daki Roma Üniversitesi La Sapienza'da tamamladım. Eğitim hayatım sonrasında Roma'nın iyi bilinen tasarım ödüllü bir mimarlık ofisinde çalışma ve farklı iç mimarlık ve tasarım projelerine katılma fırsatım oldu. Şu an Italya'da Ikea Milano'da tasarım ekibinde iç mimar olarak çalışmaktayım. Mimarlık ve tasarım adına olduğu kadar sunduğu yabancı dil, yurtdışı eğitim fırsatları için İEÜ'ye teşekkürü borç bilirim.

 İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret and Finansman Bölümü 2009 Mezunu Coşkun Deniz Temel

2004 yılında Izmir Ekonomi Üniversitesi’nde başlayan üniversite hayatım, 2009 yılında diplomamı almam ile son buldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra aile işletmesi olan mağazacılık sektöründe 1 yıllık ticari tecrübe edindim. Üniversite eğitiminin bana kattıklarını uygulamaya geçirmek adına İzmir’de Dirmak Makina adındaki firmada 3 yıl İthalat ve İhracat Müdürlüğü’nden sonra 2013 yılı sonlarında aile kurma amacıyla İsveç'e taşınma kararı aldım ve 1 yıl yoğunlaştırılmış İsveççe dili eğitiminden sonra 2015 yılı başlarında bugün %50 ortağı olduğum Sydsvensk Form Reklam AB firmasında yine İthalat İhracat Müdürlüğü görevinde çalışmaya başladım. Şirket reklam ve promosyon ürünlerini İskandinav ülkelerindeki bayilere tedarik eden ancak üretimini başka ülkelere yaptıran üretici firma konumundadır. 6 yıl boyunca firmanın dış ticaret departmanı dışında kalite kontrol, tedarik zinciri, sosyal medya ve müşteri ilişkileri departmanlarının da sorumluluklarını üzerimde bulundurduktan sonra 2021 yılının Ekim ayı itibariyle gelen ortaklık teklifini kabul edip firmayı bir adım daha ileri götürebilmek adına girişimlerime devam etmekteyim. Ticarete olan ilgimi küçük yaşlardan beri gözlemlediğim babama, iş hayatındaki başarılarımı ve radikal kararlar vererek bugünkü mevkiye gelebilmeyi de İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ve birbirinden değerli ve tecrübeli hocalarımıza borçlu olduğumu düşünüyorum.

 Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü 2009 Mezunu Damla Eytemiz

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki ilk senemde, okulun tanıdığı sayısız imkanlardan faydalanarak, kendimi sadece akademik anlamda değil, sosyal anlamda da geliştirmeye başladım. Okulun Öğrenci İşleri biriminde çalıştığım dönemde, saygı değer eğitimcilerimizle farklı şehirlerdeki liseleri ziyaret edip, okulumuzu temsil ettim. Lisede aldığım Almanca eğitimini, üniversitede geliştirerek, özgeçmişime bir dil daha ekledim. İzmir Ticaret Odası, Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi, Ege İhracatçı Birlikleri gibi tanınmış kurumlarda gönüllü çalıştım. Aynı dönemde, başka üniversitede eğitimim görerek İngilizce Eğitim Sertifikası aldım. İzmir Global Vizyon'da Eğitim Danışmanlığı ve İngilizce Öğretmenliği yaptım. Eğitimimin son senesinde yurtdışında MBA programlarını araştırmaya başladım. 2009 yılında mezun olduktan sonra, Amerika'nın Corpus Christi şehrindeki Texas A&M Üniversitesi İşletme Master'ına kabul gördüm. 2009 senesinin sonunda Amerika'ya taşındım. İleri seviyedeki Ingilizcem sadece buradaki eğitmenlerimi değil, aynı zamanda Amerikalı arkadaşlarımı da şaşırttı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde aldığım eğitim bana çok kapılar açtı. Master eğitimime devam ederken, sosyal anlamda kendimi göstererek yaşadığım şehire, ülkeye yararlı bir birey olarak hayatıma devam ettim. Mezuniyetim sonrası şehrin tanınmış inşaat firmalarından Fulton Construction'da Özel Projeler Müdürü olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda Driscoll Children's Hospital'da gönüllü olarak çalışıyordum. Çocuklar ve insanlık adına yapılacak yardımların hayatımda her zaman büyük yeri vardı. Bu hastanede çalışmayı kafama koymuştum. Texas A&M Üniversitesi’ne geri dönerek bu sefer Sağlık Hizmetleri Yönetimi üzerine Master'ımı tamamladım. $100 milyon maliyetli yeni yapılacak hastane binasının inşaatını yönetmek üzere işe alındım. Bu sene hastanede beşinci senem. Bu dönem içerisinde emlak işlerine ilgim arttı ve aynı zamanda emlak yöneticiliğine başladım. Hastanedeki işlerimin yanında 80 üzerinde dairenin yönetimini yapıyorum. Texas A&M Üniversitesi Mezunlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Corpus Christi Emniyet Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi, Amerika Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Rotary Kulübü Üyesi, Milli Gelirler Dairesi (IRS) gönüllü çalışanı olarak devam ettiğim Amerika'daki başarılarımı öncelikle beni her konuda destekleyen aileme, sonrasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde aldığım eğitime borçluyum. Fırsatlar her zaman vardır. Yeter ki siz başarmak isteyin. Unutmayın bir kapıyı açmadan, içeride olanı bilemezsiniz. Güzel üniversitemizde size verilen her fırsatı değerlendirin. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim kalitesi, eğitmenlerinin başarısı ve sizlere tanıdığı fırsatlar paha biçilemez. Hayatımda yoluma düşen ve emeği geçen herkese teşekkürler.

 İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2005 Mezunu Dilşad Tekin

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden ve ilk mezunlarındanım. 2001 yılında İşletme Programı’na ÖSYM burslusu olarak kayıt yaptırdım. 2005 yılında şeref listesinde mezun oldum. Mezun olana kadar BMC, Arkas, Turkcell gibi şirketlerde staj yaptım. 2005-2007 yılları arasında aldığım burslu MBA eğitimim esnasında İletişim Fakültesi’nde araştırma bursiyeri olarak görev aldım. 2007-2011 yılları arasında Sabancı Üniversitesi EDU Yönetici Geliştirme Biriminde Müşteri İlişkileri Yöneticisi, Sabancı Üniversitesi Proje Biriminde Proje Uzmanı, Akademetre Araştırma Şirketi’nde Kantitatif Araştırma Uzmanı ve İTÜ Nanoteknoloji İleri Araştırmalar Merkezinde İdari Müdür pozisyonlarında çalıştım. 2011 yılı şubat ayında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladım. 2019 yılı Mayıs ayından bu yana Doktor Öğretim Üyesi olarak görevimi sürdürüyorum. Pazalama ve tekno-girişimcilik üzerine ders veriyorum. Yenilikçi projelerde gönüllü mentorluk yapıyorum. Tez konum ile TÜBİTAK Sanayiye Yönelik Doktora Tez Teşvik Bursu’na layık görüldüm. Bu noktaya gelirken her adımda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde almış olduğum eğitim büyük rol oynadı. Aldığım derslerin içerikleri ve özgünlüğü, eğitim veren akademisyenlerin başarıları beni farklılaştıran önemli etkenlerdendir.

 Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 2016 Mezunu Ecem Mizmizlioğlu

2016 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. İtiraf etmeliyim ki, üniversiteye ilk başlayacağım zaman hayallerimdeki bölümü İngilizce okuyacak olmak beni oldukça kaygılandırıyordu. Ama şuanda geriye dönüp baktığımda “iyi ki” diyorum. Hem akademik hem sosyal anlamdaki kazandığım becerileri önce değerli akademisyen hocalarıma sonrada onların hayatıma dokunmasını vesile olan, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne borçluyum. Lisans eğitimim süresince yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok projede görev almanın yanında akademik araştırmalar ve çeşitli stajlarla kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Akabinde Işık Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji yüksek lisansımı “Bir Grup Ruh Sağlığı Çalışanında İş Doyumunun Psikolojik Dayanıklılık ve Sağlıklı Yaşam Biçimiyle İlişkisi” başlıklı tezimle tamamladım. Sonrasında kendi alanıma dair çeşitli eğitimler alarak iş hayatına atıldım. Kariyer yolculuğum bir danışmanlık merkezinde çalışarak başladı. Şimdi ise İEU Medicalpark Hastanesi'nde görev yapmaktayım. Yıllar sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi Medicalpark Hastanesi'nde çalışmak benim için onur ve gurur verici.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2018 Mezunu Efe Çukur

2018 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’ne bağlı Günsel Otomobil firmasında endüstriyel tasarımcı olarak göreve başladım. İlk olarak B9 aracımızın iç mekan tasarım ekibinde yer aldım. İlerleyen dönemde iç mekan takım lideri oldum ve dashboard, orta konsol, iç mekan renk ve desen konularında çalışma fırsatım oldu. Daha sonraları J9 adında bir SUV konsept aracının proje yürütücülüğünü devraldım ve lansmanda bu konseptimizi de tanıtma fırsatımız oldu. Şu an endüstriyel tasarım takım liderliği görevini devam etmekteyim. Firma olarak da şu an fabrikada geliştirme çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Kıbrıs'ın ilk ve yerli elektrikli otomobil firması olarak, yüzde yüz Türk tasarım ekibimizle beraber 2022’den itibaren piyasa satışa başlama hedefiyle çalışmalara devam ediyoruz. Şu an diğer okullardan da mezun endüstriyel tasarımcı arkadaşların da bulunduğu bir ekipte olduğum için şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki aldığımız eğitim oldukça doyurucu ve çeşitli dallarda bize imkan sağlıyormuş. Özellikle otomotiv sektörünün olmazsa olmazı çizim odaklı tasarım ilerleyişi ve iyi bir benchmarkla projeye girmek okuldan da her yıl stüdyo eğitiminde deneyimlediğimiz bir unsurdu. Endüstriyel tasarımcının sadece ürün tasarımında sıkışıp kalmadığı; arayüz tasarımı, animasyon, biyomalzeme gibi alanlarda da deneyim kazanıp mezun olması sektörde göremeyeceği ön alıştırmaya baştan yaşayabilme fırsatı sunuyor.

 İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü 2015 Mezunu Elene Murvanidze

Gençlik yıllarımdan beri, yoksulluğu ve dünyanın gelişimini anlamaya büyük bir ilgi duyuyorum. Her zaman gerçek dünyayı öğrenmeyi sağlayan disiplinler arası bir konu üzerinde çalışmak istemişimdir ve sanırım ekonomi okumaktan daha iyi bir seçim yapamazdım. Oldukça başarılı bir lise transkriptine ve üniversite giriş sınavlarındaki harika sonuçlara dayanarak, birçok üniversite beni lisans programlarına kabul etti. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin tam burs teklifini kabul etmeye karar verdim. Açıkçası, o zamanlar İEÜ hakkında pek bir şey bilmiyordum. Sadece İzmir'in güzel bir şehir olduğunu biliyordum; Türkiye kendi ülkeme yakındı, bu yüzden tatillerde ziyaret edebilirdim ve en önemlisi eğitim dili İngilizce olduğu için hemen eğitime başlayabilirdim. Şanslıyım ki iyi bir seçim olduğu ortaya çıktı. İEÜ bana minnettar olduğum birçok fırsat sağladı. Türkçe ve Fransızca öğrendim, ikinci bir anadal yaptım ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldum, Erasmus Değişim Programı’na katıldım ve bir dönem Fransa'nın Strasbourg kentinde okudum, Hayes Lemmerz Inci'de staj yaptım ve herşeyden önemlisi kaliteli bir eğitim aldım. İEÜ’deki tüm hocalarıma müteşekkirim. Bize birçok ilginç proje verdiler, farklı yazılım programları öğrettiler ve her zaman ulaşılabilir oldular ve yardım etmeye istekliydiler. Onların desteği ile eğitimimi sürdürebildim. Yüksek lisans eğitimim için Mannheim Üniversitesi ve Barselona Ekonomi Enstitüsü de dahil olmak üzere birkaç okula kabul edildim, ancak eğitimime ABD'de devam ettim ve bana tam burs ve eğitim asistanlığı pozisyonu sunan Denver Üniversitesi'nden yüksek lisans derecemi aldım. Ayrıca IBM Yazılım satış ekibine yardım ederek Arrow Electronics'te ve Colorado Ulaşım Departmanı’nda çalıştım. Hali hazırda Colorado Eyalet Üniversitesi'nde üçüncü sınıf doktora öğrencisiyim. Hayat bana inanılmaz fırsatlar ve deneyimler sundu. Türkiye'de edindiğim güçlü bir temel ve bilgi birikimi, tüm başarılarımın önemli bir itici gücü oldu. Pek çok farklı kurum ve ülkede öğrenci oldum ve hiç şüphesiz, İEÜ'deki bazı hocalarım fevkaladeydi ve olağanüstü, dünya standartlarında bir eğitim sağladılar.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 2012 Mezunu Enes Can Kılıç

2007 yılında ikinci tercihim olan ve tam burslu kazandığım İzmir Ekonomi Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde eğlenceli, yorucu ve bir o kadar da hem hayat hem de mesleki anlamda öğretici beş yıl geçirdim. Tasarım ve içmimarlık alanında İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni tercih etmemde donanımlı kadrosu ve burs imkanları çok etkili oldu. Nitekim 5 yıllık öğrenim hayatım boyunca okulumuzun sağlamış olduğu yurt imkanı sayesinde kampüsümüz kendi evimiz gibi oldu. 2010 yılında yapımı tamamlanan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi binasının ilk kullanıcılarından biri olarak, sadece ülkemizde değil Avrupa’da bile bu imkanları sağlayan sayılı tasarım fakültelerinden birinde okumuş olmaktan dolayı hala kendimi çok şanslı saymaktayım. Bölümümüzden mezun olan pek çok arkadaşımın aksine mezuniyetten sonra akademik hayatıma devam etmeyi tercih ettim ve mezun olduktan 4 ay sonra 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uluslararası İç Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’na başladım. Yüksek lisans yaptığım süre boyunca aynı zamanda burada Araştırma Görevlisi olarak da çalışma hayatıma ilk adımı atmış oldum. Yüksek lisans öğrenimimin bir bölümünü ise Finlandiya’da Lahti Politeknik Üniversitesi’nde geçirerek çok verimli bir yurt dışı deneyimi yaşadım. Yurt dışında bulunduğum süre içerisinde dünyanın farklı ülkelerinden gelen İçmimarlık Bölümü mezunlarıyla aldığım dersler ve projeler, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin bizlere verdiği mesleki ve yabancı dil eğitiminin ne kadar uluslararası seviyede olduğunu görmemi sağladı. Yüksek lisanstan 2015 yılında mezun olduktan sonra doktora öğrenimim için Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne girdim ve halen burada doktora programına devam etmekteyim. Üniversiteye başladığımdan bu yana geçen 12 sene içinde okuduğum ve görev yaptığım üç farklı şehir ve üniversite olmasına rağmen halen kendimi ait hissettiğim tek yer ve okul olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ve tabii ki İzmir şehrine hayatım boyunca müteşekkir kalacağım.

 İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Fakültesi 2011 Mezunu Gizem Arabacı Kamacı

Türkiye 783’üncüsü olarak, 2006 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya İletişim Bölümü’nü ilk tercihim olarak tam burslu kazandım. Etrafımda bunu duyan hemen hemen herkes neden İstanbul’da başka bir okul yazmıyorsun nasıl olsa ilk tercihini kazanacaksın dediler. Ben İzmir’den ayrılmak hiç istemiyordum ve bana göre en iyi eğitimi alabileceğim yer İzmir’de İzmir Ekonomi Üniversitesi’ydi. Daha önce lisede Almanca eğitimi aldığım için İngilizcemi bir yıl hazırlık okuyarak geliştirdim. Fakülte derslerim hem eğlenceli hem öğreticiydi; mesleki anlamda kariyerimi doğru yönetmemi sağlayan, öğrencileri olarak beni tanımaya çalışarak kişi bazlı yönlendirmeler yapan değerli hocalarımızı tanıma şansı yakaladım. Ekonomi, diksiyon, haber yazımı, editörlük, kamera önü-kamera arkası eğitimleri, ek yabancı dil dersleri ve sinema dersleri kendimi nerede görmek istediğimi her geçen gün daha iyi anlamamı sağladı. Kaliteli ve fark yaratan bakış açılarının üniversite hayatımı şekillendirmesi, kendimi hep özel hissettirdi. Burada birçok anı biriktirdim, hala görüştüğüm hayatımda iyi ki var dediğim kişileri bu sayede tanıdım. Bölüm ikincisi olarak mezun olduğum okulum biter bitmez Ege İhracatçı Birlikleri Kurumsal İletişim Şubesi’nde çalışmaya başladım ve halen kariyerimi burada sürdürüyorum. Üniversitemin bana kattıkları her an bana istediğim her şeyi başarabilme gücü ve gururu verdi. Özellikle Medya iletişim Bölümü’nün kapsamı gerçekten çok geniş, şu an kurumsal iletişimin yanı sıra, kamera önü derslerim sayesinde çalıştığım kurumda da sunuculuk görevlerini üstleniyorum. Ekonomi’li olmak demek; İzmirli olmanın vizyonuna sahip, fark yaratan, başarılı, gururlu, her zaman kendine güvenen ve kendini görmek istediği yere taşıyan, güçlü bir birey olmak demek bana göre. Ve İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir’de hayallerinize bir adım daha yaklaşabileceğiniz, olmak istediğim yerdeyim diyebileceğiniz en seçkin üniversite diyebilirim.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 2017 Mezunu Gülşah Güler

2013 senesinde, Almanya’da doğumumdan bu yana geçen 19 yılın ardından, “Abitur” diplomasını alarak Türkiye’ye, İzmir’e yerleşmeye karar verdim. Küçüklüğümden bu yana üniversiteyi Türkiye’de okumak, kendi ülkem ve milletime faydalı olabilmek en büyük hayalimdi. Bu hayalimi “İzmir Ekonomi Üniversitesi” ile gerçekleştirmeye başladım. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü tercih etmemin en büyük nedenleri başarılı eğitim kadrosunun yanı sıra eğitimin 100% İngilizce olmasıydı. Eğitim hayatım boyunca değerli hocalarımız, üniversitemizin düzenlediği etkinlikler ve zorunlu stajlar sayesinde mesleki ve sosyal olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. 2017 senesinde şeref öğrenciliği ile mezun olduktan sonra, aynı yıl içerisinde “Karakutu Elektroakustik” şirketinde mimari akustik üzerine çalışmaya başladım. Bu şirkette geçen iki buçuk senenin ardından şu anda “MAT GLOBAL” grubunun üyesi “MAT Pool Technologies” şirketinde şehir akvaryumları ve yüzme havuzlarının konsept ve tematik dizaynlarından sorumlu mimarım. Meslek hayatımda yenilikçi, her daim kendini geliştirmeye açık, farklı kültürlerden insanlarla sorunsuz iletişim kurabilen bir insan olmamda katkısı bulunan tüm değerli hocalarımız ve üniversitemize bu vesileyle teşekkürlerimi sunmak isterim.

 İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2018 Mezunu Hatice Eylül Alan

2018 yılı Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olarak bu alanın avantajları sayesinde kendimi geliştirmek istedim. Uluslararası ilişkiler, para-market piyasaları derslerim sayesinde foreign trade ve e-ticaret eğitimleri alarak sektörünün öncüsü olan Magmaweld-Oerlikon şirketinde 2018 yılında çalışmaya başladım. Bir buçuk yıl dış ticaret tecrübesi ve tanıştığım güzel insanlar sayesinde edindiğim bilgiler bana yönetim anlamında birikim kattı. Daha sonra yönetim alanında çalışmak amacıyla Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan Lazerizmir şirketinde Tedarik Zinciri ve Dış Ticaret Sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Özellikle Avrupa ile yaptığımız ticaretler kendimi her gün biraz daha geliştirmemi sağlıyor. Şuanki hedefim, Avrupa’nın en iyi firmaları arasında olan şirketler ile Türkiye’nin uzun soluklu ticaret anlaşmaları yapmasını sağlamak. Henüz iki yıllık tecrübeme rağmen, yönetici sıfatını taşıyabilmek gurur verici olmasının yanında verimli çalışmayı da gerektiriyor. Özellikle kadın çalışanları her zaman desteklediğimin altını çizmek istiyorum. Bu bağlamda hocalarıma tekrar teşekkür ediyorum.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 2014 Mezunu İlayda Ürel

Üniversite ve bölüm tercihi her öğrenci için büyük bir sorumluluk oluşturur. Benim de üniversite sınavına girmeden önce aklımda fikirlerim olsa da tercih sürecim üniversiteleri ve bölümlerini tanımak ile geçmişti. Aklımda olan birçok devlet üniversitesini ve bölümünü kazanabiliyordum ve özel/vakıf üniversitede okumayı hiç planlamıyordum. Ancak araştırdıkça üniversiteleri sadece isim, bölüm, şehir olarak değil aynı zamanda sunduğu imkanlar doğrultusunda da incelemem gerektiğine ve tercihimin ancak bu şekilde doğru sonuçlanacağına karar verdim. Bu sayede İzmir Ekonomi Üniversitesi ile tanıştım. Tercih döneminde öğrenci mentorları İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni görmek ve tanımak için gelen aday öğrencilere okulu gezdiriyorlardı. Şansa bakın ki bilgi almaya gittiğimde beni gezdiren öğrenci sayesinde hep aklımda olan ama nasıl gerçekleştireceğimi bilmediğim Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde okuma imkanımın bana hiç de uzak olmadığını öğrendim. O günün bölüm başkanı ve aynı zamanda bölümümün kurucularından olan Prof. Dr. Hakan Ertep ile tanıştım, Hakan hoca bana ve aileme, bölümü ve okulun avantajlarını anlattı, onun yanından ayrılırken yazacağım okul ve bölüm kesinleşmişti.

Eylül 2009’da İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ne %100 burs ile başladım. Okulda geçirdiğim 5 yıl boyunca sadece kendi bölümüm ile ilgili değil aynı zamanda alanında başarılı, multi kültürel hocalardan A’dan Z’ye her konuda geniş bir bilgi birikimi ve pek çok okulda olmayan olanaklar ile eğitildim. Tasarım eğitimi hem zorlu hem de çok çaba gerektiren bir eğitim. Bu eğitimi, kendini bu işe veren eğitmenlerden almak ve üniversitenin sağladığı birçok olanağı kullanmak çok değerli bir deneyimdi. Tüm zorlukları ve güzellikleri ile geçen 5 seneden sonra, 2014 yılında Görsel İletişim Tasarımı Bölüm 1’incisi olarak mezun oldum.

Lisans eğitimim süresince aklımda olan ilk plan, mezuniyetten sonra yurtdışında özellikle de İtalya’da yüksek lisans yapmaktı. Bu isteğimi ikinci yabancı dil olarak seçtiğim, 4 sene boyunca aldığım İtalyanca eğitimiyle ve bölümden derece ile mezun olarak gerçekleştirdim. Lisansın son senesinde başvurduğum Politecnico di Milano üniversitesi Communication Design Bölümü’nde, 2014 Eylül’ünde %100 İtalyanca dilindeki eğitimime başladım. Milano’da geçirdiğim 3 sene beni hem mesleğim hem hayat görüşüm hem de kendimi tanımam konusunda eğitti. 2018 senesinde Türkiye’ye döndüğümden beri Vestel Elektronik Şirketi ArGe departmanı, UX/UI Design Group’da (Kullanıcı Deneyimi ve Arayüzü Tasarım Grubu) Senior UX/UI Design Specialist olarak çalışıyorum. Türkiye’nin önde gelen (Automotive ve EV Charger cihazları kullanıcı ekran arayüzleri ve deneyimleri tasarımı gibi) inovatif projelerinde yer alıyor, dünya çapında önde gelen fuarlarda tasarımlarını yaptığım işlerin sergilenmesinden, içinde bulunduğum projelerden çok keyif alıyorum. Tüm bu eşsiz süreçleri yaşamış ve yaşıyor olmamın en büyük etkenlerinden olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ve değerli hocalarına teşekkür ediyorum. Gelecek nesillere katacakları tüm güzellikleri yakından takip ediyor ve destekliyor olacağım.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2010 Mezunu Kayahan Dede

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü, Tasarım Yönetimi Opsiyonu’ndan 2010 yılında mezun oldum. Ülkemizde sadece üniversitemde bulunan tasarım yönetimi opsiyonu sayesinde tasarımın sadece yaratıcılık yanını değil iş dünyası yanını da öğreniyor olmak beni iş gücü piyasasında oldukça rekabetçi kıldı. Öyle ki eğitimini aldığımız disiplinlerarası dersler ve bu derslerde tanıştığım farklı bölümlerden arkadaşlarım sayesinde bugün bir işletmeci, bir pazarlamacı ve bir halkla ilişkilerci gibi düşünebiliyor ve onlarla teknik anlamda derinlemesine iletişim kurabiliyorum. Üniversitemde öğrenciyken elde ettiğim bu kazanım bugün profesyonel hayatımda işlerimi çok kolaylaştırıyor. Öyle ki aldığım yönetim odaklı derslerimiz ve çok zengin çeşitte seçmeli dersler sayesinde tasarım, ar-ge ve inovasyon yönetimi konusunda kendimi geliştirdim.

Öte yandan, üniversitemin girişken öğrencilerin ortaya çıkardıkları projeleri desteklemeleri benim için bahsedilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Üniversitemin bu duruşu sayesinde, öğrenci iken kurduğum, THINK Endüstriyel Tasarım Öğrencileri Kulübü ile başta üniversitemin promosyon ürünleri olmak üzere pek çok tasarım projesini arkadaşlarımla hayata geçirdik. Hem tasarımın görünürlüğü arttırdık, hem de teoride öğrendiklerimizi pratikte uygulama fırsatı kazandık. Üniversitemde kazandığım öğrenci kulübü tecrübemi devam ettirerek Türkiye’deki tüm Endüstriyel Tasarım Öğrencileri bir araya getiren bir öğrenci platformu olan TETÖP (Türkiye Endüstriyel Tasarım Öğrencileri Platformu)’nu kurduk. 24 üniversitede temsil edilen ve 2000’e yakın üyesi ile dünya üzerinde kendi alanında önemli bir topluluk oldu.

Mezun olduğumda, bu kazanımlarımı, meslektaşlarımla paylaşmak için, meslek kuruluşumuz olan ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) İzmir Şubesini yine üniversitemizden mezun arkadaşlarımla kurduk. İzmir şubemizin yarım zamanlı olarak Genel Sekreterliği’ni yürüttüm. Tam zamanlı olarak ise bir savunma sanayi şirketinde proje yöneticiliğine başladım. 2 yıl sonra Türkiye’nin ilk teknoparklarından olan Teknopark İzmir’de çeşitli pozisyonlarda yöneticilik yaptım. İnovasyon Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi, Kuluçka merkezi gibi yapıların tasarlanmasında ve yönetilmesinde çalıştım. Mentörlük, danışmanlık ve ar-ge şirketlerinde yöneticilik görevlerinin ardından şimdi ise üniversitemizin teknoparkı olan İzmir Bilimpark’ta Genel Müdür olarak çalışıyorum. Kariyer hayatımın yanında sivil toplum çalışmalarına da her zaman vakit ayırmayı önemli buldum. Teknoloji ve girişimcilik temalı bir vakıfta başkan yardımcılığı görevini ve üniversitemizin Mezunlar Derneği’nin ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyorum. Bugün geriye dönüp baktığımda şuan olduğum yerde olmamda üniversitemi katkısı çok önemlidir. Üniversitemin ve bölümümün bana kazandırdıkları sayesinde sevdiğim bir işte ülkeme ve topluma hizmet ederek, karşılığını aldığım için oldukça mutluyum.

 İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2019 Mezunu Mehmet Mert Öncü

Okulumuzda 5 çok mutlu yıl geçirdikten sonra 2019 Haziran ayında okulumuzun İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Okul hayatımın 3.sınıfında Vakıfbank’ta staj yaptım, finans sektörüne olan ilgim ile birlikte 2019 Temmuz ayında, ING’nin Geleceğin Yöneticilerini Yetiştirme Programı ile kariyerime başlangıç yaptım. 3 aylık bir eğitim sürecinden sonra ticari portföy yöneticisi olarak görev yapmaya başladım ve devam etmekteyim. Okulumun bana bu yolumdaki katkıları sayısız olmakla birlikte hala devam etmekte. Kısaca bir turuncudan başka turuncuya adım attım. İyi bir üniversitenin size kattıklarını iş hayatınızda ve sosyal ilişkilerinizde çok net görebiliyorsunuz. Son olarak, ilk turuncum benim için hep unutulmaz olarak kalacak.

 Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2017 Mezunu Melih Kılıç

2012 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne başladım. Lisans eğitimi esnasında, katıldığım proje çalışmaları, gönüllü ve zorunlu stajlar ile yenilenebilir enerji alanında tecrübe kazanabileceğim birçok fırsat ile karşılaştım. Buna ek olarak YGA–Young Guru Academy’de 3 yıl boyunca farklı sosyal inovasyon programlarında aktif bir şekilde sorumluluk aldım. 2017 yılındaki mezuniyetin ardından yurtiçi ve yurtdışında GES, RES ve HES projeleri için peşi sıra seyahat halindeydim. Son olarak ise Malawi-Afrika'daki proje dahilinde 1 yıl boyunca enerji sektöründeki etkili uluslararası standartları, prosedürleri ve pratikleri sahada birebir tecrübe ederken ülke ve kıta hakkında da teknik ve sosyal gözlem yapabildiğim keyifli bir dönem geçirdim. Hibrit yenilenebilir enerji sistemleri hakkında ve floating PV üzerinde bir süre çalıştım. Şu anda da elektrikli araçlar ve şarj istasyonları alanında CEO Office Associate olarak görev alıyorum.

 Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 2014 Mezunu Merve Akça

2014 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Mezun olduktan sonra, Dünya’nın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan İsveç’in Lund Üniversitesi’nden tam burs alarak, burada Psikoloji alanında yüksek lisansımı yaptım. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğrendiğim psikolojinin teorik ve pratik uygulamaları, yüksek lisans eğitimim için sağlam bir zemin hazırladı. Geriye dönüp baktığımda, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki eğitimimin bana kattığı en önemli değerin, istemli soruşturma ve eleştirel düşünme becerileri olduğunu düşünüyorum. Tüm emekleri ve katkıları için değerli akademisyenlerimize buradan teşekkürlerimi sunuyorum. İzmir Ekonomili olmanın bir diğer önemli avantajı da yabancı dil. Yüksek lisans eğitimim boyunca aynı zamanda çok uluslu bir okulda çalışarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde kazandığım her iki yabancı dil becerilerimi de profesyonel hayatımın içinde kullanma fırsatı buldum. Mezuniyetimin ardından üç dilli bir bireyken, iki farklı ülkede yaşamanın getirisi olarak iki dil daha öğrenme şansım oldu. Şu anda Oslo Üniversitesi’nde Doktora Düzeyi Araştırmacı olarak görev yapmaktayım. İçlerinde psikolog, müzikolog, bilgi teknoloji uzmanları ve sinirbilimcileri barındıran multidisipliner bir grupla bilimsel çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte Cambridge, UC Berkeley gibi diğer saygın üniversitelerde bilimsel çalışmalara katkıda bulunma fırsatı buldum. Hayat boyu öğrenmenin keyifli heyecanı ile bir yandan terapi ve süpervizyon eğitimlerime de devam etmekteyim. Kuzey Avrupa’da ruh sağlığı ve psikolojinin çeşitli alanlarında bilgi ve deneyimlerimi, burada yaşayan göçmenlere destek olmak için kullanıyorum.

 Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2018 Mezunu Murat Yatağan

Murat Yatağan, ürün yönetimi, web analitiği, arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması, app store optimizasyonu, dönüşüm oranı optimizasyonu, ve kullanıcı deneyimi alanlarında 12 seneden fazla deneyimi olan kanıtlanmış bir ürün pazarlama ve büyüme stratejisi lideridir. Brainly, Global Savings Group, Google, ve Microsoft gibi şirketlerde optimizasyon, ürün yönetimi, analitik ve büyüme stratejisi alanlarını yönetti. Murat şu anda Brainly'de Büyümeden Sorumlu Başkan Yardımcısı’dır ve yüksek performanslı büyüme ekipleri oluşturmaya ve ölçeklendirmeye ve Brainly'nin aylık 400 milyon ziyaretçi sayısını büyütmeye odaklanmıştır. 2015 yılından beri, büyümeyi sağlayan ölçeklenebilir ve sürdürülebilir sistemler oluşturma konusunda yönetici liderlik ekiplerine stratejik danışmanlık sağlamaktadır. Seri ilanlardan, çevrimiçi sağlık, e-ticaret, ve seyahate kadar çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 55'ten fazla çevrimiçi işletmeye, tohum finansman turundan D Serisi statüsüne kadar uzanan işletmelere danışmanlık vermektedir.

Daha önce, Global Savings Group Direktörü olarak 80'den fazla platformunun Google SERP'te daha görünür olmasına yardımcı oldu. Bundan önce, Google'da birkaç EMEA pazarı için webspam politikasının uygulanmasına liderlik etti. Bu görevinde, indekslerdeki düşük kaliteli sayfaları belirlemek ve sıralamak için otomatik bir ardışık düzen geliştirdi ve bu da ekibin çabalarını bir çeyrekte 20 kat artırdı. Mentorluk yaptığı yeni işe alımlar, emsallerinden %120 daha iyi performans göstererek 6 haftada doğruluk oranlarına ulaştı. Murat, Google'dan önce İEÜ Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı ve burada sinir ağları programlaması üzerine çalıştı.

Murat, Global, MENA ve Avrupa Arama Ödülleri Jüri Baş üyesi ve ABD ve Birleşik Krallık Arama Ödülleri Jüri Üyeliği pozisyonları da dahil olmak üzere SEO ve büyüme pazarlama topluluklarında aktiftir. İçlerinden biri veri bilimi odaklı SEO ve içerik pazarlama platformu olan birkaç girişimin yönetim kurulunda büyüme stratejisi lideri olarak yer almaktadır. Ödüllü bir arama pazarlaması istihbarat aracı olan Oncrawl'un marka elçisidir.

 Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 2016 Mezunu Özgün İnceoğlu

Moda benim için her zaman bir tutkuydu. Her an hayatımın içinde olan bu tutkuyu, profesyonel olarak yaşamak ve yaşatmak istediğim için İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nü tercih ettim. 2011 yılında başarı bursu ile kazandığım İzmir Ekonomi Üniversitesi hayatıma yön veren en önemli etkenlerden birisi olmuştur. 4 yıl boyunca ‘Yüksek Şeref Öğrencisi’ olarak sürdürdüğüm öğrenim hayatımdan bölüm ikincisi olarak mezun oldum. Eğer Türkiye’de moda alanında eğitim almak istiyorsanız, İzmir Ekonomi Üniversitesi gelmeniz gereken en doğru adres. Hazırladığınız koleksiyonları sunmanız için size birçok farklı platform sağlar. Kişisel olarak hazırladığım 2 pret-a-porter, 2 haute couture kapsül koleksiyonu; İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından düzenlenen karma defilelerde ve İzmir Ticaret Odası’nda 2 farklı sergide yer aldı. Mezuniyet koleksiyonum, 2016 yılında İyi Tasarım/Good Design İzmir etkinliğinde düzenlenen sergide ve sponsorluk desteğiyle Alsancak Moda Günleri kapsamında adıma ayrılan stantlarda sergilendi. İzmir Ekonomi Üniversitesi yalnızca kendi içinde sağladığı akademik eğitim ve imkanlarla kalmayıp, uluslararası platformlarda bulunmanızı da sağlar.

British Council tarafından desteklenen FEED-In Partnership projesi kapsamında finalist olarak seçilerek, okulumun desteğiyle İngiltere’nin Leicester kentinde bulunan De Montfort Üniversitesi’nde kısa dönem eğitim ve seminerlere katıldım. Bunun yanı sıra, moda endüstrisindeki gelişmeleri takip etmek ve yenilikleri öğrenmek açısından önem arzeden, uluslararası alanda düzenlenen Premiere Vision Paris gibi fuarlara katılma imkanına sahip oldum. Sağladığı imkanlar ve eğitim kalitesiyle her zaman ayrıcalığını hissedeceğiniz, okurken sizin sınırlarınızı zorlayan, ancak gerekli çabayı gösterirseniz meyvelerini mezun olduktan sonra fazlasıyla toplayacağınız yerdir İzmir Ekonomi. Bulunduğunuz her platformda ‘İzmir Ekonomili’ olmanın ayrıcalığını yaşarsınız. Mezun olduktan sonra tasarım yarışmalarına katıldım, yarışmadan kazandığım ikincilik derecesiyle, Ekonomi Bakanlığı destekli yurtdışı master eğitimi bursu kazandım. Beni bu basamaklara çıkartan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde aldığım kapsamlı moda eğitimi oldu. Kazandığım burs ile İtalya’nın Floransa kentinde bulunan, dünyanın en iyi ilk 10 moda okulu listesinde yer alan Polimoda Enstitüsü’nde master eğitimimi tamamladım. Vogue Italia tarafından desteklenen ‘Enjoy Your Talent’ projesinde en iyi uluslararası genç yetenekler listesine girdim. Benim de ideali olan her tasarımcı gibi, kendime çizdiğim bir yol ve bu yolun sonunda varmak istediğim bir nokta var.

Kendimi moda dünyasında özgürce ifade etmek istediğim için; yetenek ve yaratıcılığımı tasarımlarıma yansıtarak, öğrenim hayatımda edindiğim bilgi ve birikimler ile ‘Muse and Mood’ isimli kendi markamı kurdum. Bu markayı uluslararası alanda tanıtmayı hedefliyorum. Bu yolda doğru adımlarla ve kendimden emin bir şekilde yürümemi sağlayan, bana güzel arkadaşlıklar katan, akademik kadrodan çok bir aile olan, kısacası hayatı öğreten İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne çok teşekkür ederim.

 Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü 2015 Mezunu Pınar Özen

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’ne 2011 yılında başladım. En büyük motivasyonum, başarı bursu kazanarak girmiş olmam ve ağabeyim Alperen Özen’in de aynı üniversitenin aynı bölümünde, aynı öğretmenlerden severek ders almış olmasıydı. Eğitimim esnasında duayen kişilerden dersler alarak 2015 yılında mezun oldum. Mezun olur olmaz, Avrupa’nın en büyük dijital ajanslarından biri olan Emakina şirketinin o zamanlar Türkiye’deki tek ofisi olan İzmir ofisinde asistan olarak işe başladım. Eğitimim esnasında aldığım bilgiler ve kazandığım deneyimler sayesinde terfiler alarak Asistan, Operasyon ve Halkla İlişkiler Uzmanı, Kurumsal İletişim ve Etkinlik Uzmanı olarak farklı görevlerde çalıştım. Emakina'daki 6 yıllık serüvenimin ardından, kendimi daha da geliştirmek ve yeni alanlarda görevler üstlenmek amacıyla mevcut işimden ayrılarak Cloudcrazy yazılım firmasında Head of HR & Corporate Communications olarak çalışmaya başladım.

Aynı zamanda bir yatırım şirketinin de Kurumsal İletişim pozisyonunda kurumsal kimlik çalışmaları yürütüyorum. Çevremdeki kişi ve kurumlara da sosyal medya içerik danışmanlığı veriyorum. Yazılım sektöründe çalışmış olmam, pandeminin kaçınılmaz parçası olarak farklı çalışma biçimlerinin gün yüzüne çıkması, bugüne kadarki deneyimlerimin harmanlamasıyla birlikte bugün kendimi sürekli geliştirebileceğim ve aktif rol alabileceğim bir alanda çalışmaktan çok mutluluk ve huzur duyuyorum. Şu an bulunduğum konumda, bugüne kadarki deneyimlerimin yanı sıra üniversitede almış olduğum eğitimimin değeri tabii ki çok büyük. Mezunu olduğum Mütercim Tercümanlık bölümünde sadece çeviri stratejilerini, türlerini ve alanlarını öğrenmemiş; aynı zamanda koordine ve öngörülü çalışmayı, eleştirel düşünmeyi, yaratıcı metin yazabilmeyi, dili doğru kullanmayı ve hedef kitleye doğru hitap edebilmeyi öğrendim. Bugün, işimde yürüttüğüm tüm çalışmalarda, eğitimim boyunca öğrendiğim değerli bilgileri ve tecrübeleri kullanarak hem kendimi hem şirketimi öne çıkarmaktan gurur duyuyorum. Saygıdeğer öğretmenlerimle hala iletişim içinde olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Özellikle uygulamalı bir bölümde okumayı planlayan herkese İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni ve bilhassa Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü güvenle ve gururla tavsiye ederim.

 İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 2014 Mezunu Sena Tokgöz

Üniversite hayatı ne lise, ne de daha önceki hayata benziyor. 2009 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi tercihimi yaptığım gün kendime şu soruyu sordum: “Acaba doğru tercih mi yaptım?” Önümde bunun cevabını almaya gerçekten hevesli olduğum koskoca beş yıl vardı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki öğrenim hayatımda her zaman elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve başarılı bir öğrenci oldum. Okula kayıt yaptırırken öğrenim bursu alamamış olmama rağmen emeklerim her yıl karşılığını verdi. %50 başarı bursu alarak eğitimimi sürdürdüm. Kendi alanım Halkla İlişkiler ve Reklamcılık olmasına rağmen okulumuzdaki eğitim olanaklarından zengin seçmeli ders yelpazesi sayesinde İşletme ve hatta Yazılım Mühendisliği gibi diğer alanlardan da çok farklı, başlarda hiç aklıma gelmeyen ama tamamladığım zaman pişman olmadığım ve kendimi geliştirip farklı bakış açısı kazandırma şansını bulduğum dersleri aldım. Okulumuzun bize kattığı en büyük şeylerden biri de ikinci yabancı dilin zorunlu tutulmasıydı. Almış olduğum İspanyolca eğitimi sayesinde okurken bile farklı iş olanaklarına başvurma şansım oldu. Okul bittiği zaman B1 seviyesinde İspanyolca konuşup, yazabilmeye başladım. Erasmus imkânları sağlayan bir üniversitede okurken bunu değerlendirmemek olmaz dedim. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Budapest Communication and Business School’da burslu Erasmus öğrencisi olarak okudum. Farklı kültürlerle iç içe yaşayarak kendi alanımda yapılan çalışmaları bambaşka bir ülkede inceleme ve öğrenme fırsatına sahip oldum.

Burada özellikle Uluslararası Pazarlama ve Uluslararası Reklamcılık dallarında kendimi çok geliştirdim. Hemen ardından yabancı dillerim ve donanımlı eğitim tecrübem sayesinde burslu olarak Portekiz’de Avrupa’nın en büyük üniversitesi Universidade de Lisboa ISEG’de staj yapma fırsatını yakaladım. Burada da uluslararası ilişkiler ve uluslararası pazarlama alanlarında kendimi geliştirdim. İspanyolcam da iyi olduğu için Portekizce’ye kolaylıkla hâkim oldum. Üniversitedeki son yılımda Macaristan hükümetinin açtığı bursluluk sınavlarına girdim. Önce Türkiye, ardından da Budapeşte’deki eleme ve mülakatları geçtikten sonra Budapest Business School’da %100 hükümet bursu ile International Relations and Management Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almaya hak kazandım. Mezun olduktan sonra TED İzmir Koleji’nde Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak işe başladım. Akabinde Satınalma ve İdari İşler Yönetimi yaptım. Daha sonra Amatis Software Engineering NL firmasında Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Direktörü ve ardından Simply Deliver firmasında Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptım. Şu anda kariyerime Supply Chain Wizard firmasında İnsan Kaynakları Direktörü olarak devam etmekteyim. Farklı bir alan olsa da kendime ait bir web sitemde var. www.modalast.com . Farklı alanlarda kendimi geliştirmemi sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesi öncelikle eğitimim ve de yurt dışı tecrübelerim. Sanırım okulun ilk günü kendime sorduğum sorunun cevabını mezuniyet günü kepi havaya attığım o anda aldım. 2014 Mezunu olarak şunu samimiyetle söyleyebilirim ki hayatımı yönlendirip geliştirmemde İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin çok büyük bir rolü vardı.

 İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret and Finansman Bölümü 2010 Mezunu Sinem Çelik

Mezun olduktan sonra 2010-2012 yılları arasında yabancı ortaklı Fjord Marin firmasında İhracat Sorumlusu olarak işe başladım. 2012-2013 yılları arasında once CFO Asistanı olarak, sonrasında Bütçe-Raporlama Uzmanı olarak Opet Fuchs firmasında calıştım. Sonrasında, 2013-2015 yılları arasında Finans Uzmanı olarak CMS Jant Sanayi’de çalıştım. Tüm bu iş deneyimlerim de iyi ki Ekonomi’den mezunum, dedim. Çünkü bana kattığı vizyon, yabancı dil, eğitim ve sayamadığım tüm imkanlar sayesinde çok yönlü bir profesyonel oldum. Sonrasında yurt dışı maceram başladı. 2015 şubatında doktora yapmak üzere Avustralya’ya gittim. Yüksek lisansım olmadığı için bütünleşik doktoraya başladım. Grifitth Üniversitesi’nde önce tezli ‘’Graduate Diploma in Business’’ okudum. Sonra aynı üniversitede doktoraya başladım. Doktora konum finansal gelişmeler ve ekonomik büyümeydi. Ancak konumu denizcilik ekonomisine çevirmek istediğim için Griffith Üniversitesi’ndeki eğitimimi yarım bırakıp Avustralya’daki tek denizcilik üzerine eğitim veren University of Tasmania’nın bağlı okulu Australian Maritime College’a burslu geçiş yaptım. Ocak 2017’de doktorama başladım. Nisan 2020’de mezun oldum. Doktoramı ikinci el gemi yatırımları değerlemesi ve teknik analizi alanında yaptım. Doktora süreci boyunca makaleler yayınladım ve konferanslara katıldım. Bunun yanı sıra okulda uluslararası işletme yönetimi dersi verdim. Kısa bir süre okulda akademisyen olarak devam ettikten sonra, Tasmania Liman İşletmeleri’nde Emlak& Varlık Uzmanı olarak çalışmaya başladım.

 Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2017 Mezunu Tekin Evrim Özmermer

2012 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne başladım. İlk yılımda hazırlığı yarım dönem içerisinde bitirip yazın Rusya’nın OMSK kentinde küçük yaşta çocuklara İngilizce eğitim verdiğim bir gönüllü staj programına katıldım. Yazları laboratuvarlarda stajyer olarak 1 aylık stajlar yaptım. Sonrasında ise KentKart şirketinde zorunlu stajımı gerçekleştirdim. 3. yılın 1. döneminde Riga Teknik Üniversitesi’nde ERASMUS öğrenci değişimi programına katıldım. Son senemde bitirme projemi Prof. Dr. Murat Aşkar ile yaptım. Proje ekibimiz Genç Beyinler Yeni Fikirler bitirme projesi yarışmasında akademik bilişimin alanında 1. oldu. Okuldan mezun olduktan 1 hafta sonra işe girdim. Yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra ERASMUS programında bulunduğum Riga Teknik Üniversitesi’nde Business Informatics bölümünde master programına başladım. Master programı süresince Accenture Letonya’nın inovasyon merkezi olan Riga Liquid Studio’da 5 ay boyunca veri bilimi stajyeri oldum. Staj sonunda veri bilimcisi olarak işe alındım. İşe alınmamdan 5 ay sonra sergilediğim yüksek performans sebebiyle terfi aldım. Çalıştığım süre boyunca Accenture Global düzeyinde düzenlenen yapay zeka konusundaki iki farklı Hackathon’da 3. oldum. Amerika ve Avrupa’da yer alan 2 farklı şirket için geliştirilen 3 tane projenin yapay zeka, back-end ve bulut mimarisi kısımlarının geliştiriciliğini yaptım. Katıldığım projelerden bir tanesi ile Accenture Avrupa’daki en inovatif proje ödülünü aldım. Şu anda yapay zeka geliştiricisi olarak Accenture’da çalışmaya devam ediyorum.

 Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 2016 Mezunu Uğur Berk Kalelioğlu

2016 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü "Yüksek Şeref Öğrencisi" sıfatı ile birincilikle bitirdikten sonra Federal Almanya Cumhuriyeti'nden tam burs kazandım. Teori ve pratiğin dengeli kombinasyonu ile kuşanmış İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Sosyoloji Bölümü müfredatı, yurt dışındaki eğitimimde inanılmaz kolaylıklar sağladı. Eramus programı ile Almanya Fulda Üniversitesi, Sosyal ve Kültürel Bilimler Bölümü'nde aldığım 6 aylık burslu eğitim, bilim ve çağdaşlık anlayışımı köklüce değiştirdi. Prof. Dr. Erol Kahveci, Prof. Dr. Nuran Erol Işık, Doç. Dr. Neslihan Demirtaş gibi deneyimli akademik kadrodan ve kütüphanenin zengin materyallerinden tevarüs ettiğim Sosyoloji eğitimi ise, Siegen Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Yüksek Lisansı'nı derece ile tamamlamamı sağladı. Özellikle kuvvetli ikinci yabancı dil eğitimi, Almanya'da birinci el kaynaklara erişimimi kolaylaştırdı. Alman danışman hocalarımın tavsiyesi üzerine tezimi kitaplaştırıp, yayımladım. Halen doktora eğitimim için Almanya'da bulunmaktayım. Genel çerçevede tüm sosyal bilim metotlarını irdeleyen, epistemolojik ve metodolojik sorunları araştıran ve özelde de Türk Sosyolojisi’nin yanında, Alman Sosyolojisi, Fransız Sosyolojisi, İngiliz Sosyolojisi, Amerikan Sosyolojisi gibi geniş bir yelpazeye haiz olan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Sosyoloji Bölümü, Avrupa'daki emsalleriyle denk bir mertebede eğitim göstermektedir. 5 adet kitabım ve birçok uluslararası dergide teorik makalelerim yayınlanarak, Araştırmacı-Yazar kimliğini iktisap ettim. Akademik çalışmalarımın yanında, editörlükle de uğraşmaktayım. Türkiye ve Almanya'da, Cumhuriyet Tarihi, Pozitivizm ve Batıcılık, Türk Sosyolojisi konulu konferanslar gerçekleştirdim. Almanya’da gerçekleştirdiğim etkinlikler neticesinde, Avrupa Atatürkçü Düşünce Derneği Onursal Üyeliği’ne layık görüldüm. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde edindiğim bilim aşkı ve şevki ile akademik çalışmalarıma devam ediyor, müteakip kitaplarım üzerinde çalışıyorum. İdealleri olan genç arkadaşlarıma köklü bir eğitimin adresi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni öneriyorum.

 İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü 2015 Mezunu Volkan Eröztekin

2010 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü tam bursla kazandım. Kariyer Günleri’nde daha iyi tanıma fırsatı bulduğum üniversitemizi tercih etmemin en büyük sebepleri; kaliteli akademik kadroya sahip olması, ikinci yabancı dil olanağı sağlaması ve sağladığı sosyal imkanların geniş olmasıydı. Bir sene hazırlık okuyarak en temel düzeydeki İngilizce seviyemi geliştirdikten sonra, lisans eğitiminin ikinci senesinde Matematik Bölümü’nden çift anadal yapmaya başladım. Bir sonraki sene, uluslararası alanda tanınmış bir üniversite olan Lisbon School of Economics’te Erasmus Programı’na katıldım. Erasmus sürecinde, okulumuz tarafından sağlanan İngilizce'nin ne denli yeterli olduğunu hem akademik hem de günlük yaşam konusunda birebir tecrübe ettim. 2015 yılında Ekonomi Bölümü’nden, 2016’da da Matematik Bölümü’nden onur öğrencisi olarak mezun oldum. Üniversite dönemi boyunca Türk Sanat Müziği Kulübü ve Müzik Kulübü gibi kulüplerde, üniversite tercih dönemi tanıtım ekibinde aktif rol alarak, üniversite bünyesinde bol bol spor yaparak hem derslerin stresini azalttım hem de sosyal olarak kendimi geliştirdim. Hemen ardından, SUNY-Binghamton Üniversitesi’den Öğretim Asistanlığı Bursu ile bütünleşik doktora programına kabul aldım ve hep hayalim olan Amerika’ya taşındım. Bunda okulumuzun isminin ve hocalarımdan aldığım referansların etkisi oldu. Programda bir buçuk seneyi doldurduktan sonra, gelecek hedeflerimdeki değişikliklerden dolayı master diplomasını alarak İstanbul’a döndüm. Kısa bir süre sonra, risk ve sigorta danışmanlığı şirketi olan Willis Towers Watson İstanbul ofisinde Aktüeryal Analist olarak işe başladım. 3 sene burada çalıştıktan sonra, FSA aktüerya departmanında çalışmak üzere Müdür olarak KPMG’ye geçtim ve hala burada çalışmaktayım. Hayatımda bir dönüm noktası olan ve bugün bu noktaya gelmemi sağlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ve başta Prof. Dr. Hakan Yetkiner olmak üzere her zaman destek olan ve yönlendiren değerli hocalarıma her şey için çok teşekkür ediyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi size her türlü olanağı sağlıyor; kendinizi ne kadar geliştireceğiniz sizin ellerinizde.

 Bankacılık ve Sigortacılık Programı 2008 Mezunu Murat Esen

2004 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık programında eğitime başladım. Eğitim sürecimin yanı sıra üniversitemin sağladığı sosyal olanaklar ile spor yapma imkanıyla birlikte üniversitemi temsil etme onurunu yakaladım. Eğitim sürecinde edindiğim bilgileri günümüzde iş hayatımda uyguladığımı gördüğümde iyi ki de yolum İzmir Ekonomi Üniversitesi’yle kesişti diye düşünüyorum. Tüm bunların yanında İzmir Ekonomi Üniversitesi bana kalıcı ve güzel arkadaşlıklar verdi. 2012 yılında başladığım profesyonel iş yaşamıma dünyanın önde gelen içecek firması Red Bull’da Ev Dışı Tüketim ve Alternatif Kanallarda Satış Yöneticiliği görevini 4 yıl sürdürdüm. 2016 yılında kariyer yolculuğuma Türkiye’nin lider kuruyemiş firması Tadım’da Özel Müşteriler Satış Yöneticiliği ile devam ettim. Yaklaşık bir yıl önce kariyerime içecek sektörünün önde gelen firmalarından DyDo DRINCO Turkey bünyesinde Zincir Mağazalar Satış Müdürü olarak devam ediyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunu olmanın ayrıcalığını hem iş hem de özel hayatımda her zaman hissediyorum.

 Bankacılık ve Sigortacılık Programı 2015 Mezunu Ayşenur Aydemir

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı’ndan 2015 yılında mezun oldum. Mezun olduktan genel kültürümü ve bilgilerimi geliştirmek amacı ile üç yıl gerek Türkiye ve dünyayı gezerek, gerek arastirma sonuçlarını okudum. Sanat, tarih, edebiat gibi pek alanda eserleri inceledim. 2018 yılında siyasete atılmaya karar vererek bir siyasi partiye üye oldum. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde aldığım eğitimler sadece mesleki değil hayatın her alanında kullanabileceğim gerçekten değerli öğretilerdi. Yerel seçim öncesi giriş yaptığım siyasette hızlı bir şekilde ilerleme göstererek Belediye Meclis Üyeliği Adayı olarak asıl listeye girdim; yedek olarak mazbatamı aldım. Daha sonra İzmir’de bir ilçemizin yürütme kurulundan teklif alarak başkan yardımcılığı görevini üstlendim. Bu kadar kısa sürede bu konumlara layık görülmek hiç bir siyasi geçmiş yoksa çok zorlu bir başarıdır. Şu an siyasette önü açıklar listesindeyim. Bütün bu başarılarımı İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne borçluyum. Pratik düşünme, uygulamalı insan ilişkileri eğitimleri, kriz anlarını profesyonel düşünerek çözme, kendini anlatabilme gibi pek çok eğitimi alanında uzman eğitmenlerimizden almamış olsaydım şu an burada olamazdım.

 İş Sağlığı ve Güvenliği Programı 2019 Mezunu Ahmet Özgül

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden 2016 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’ndan mezun oldum. Üniversitemde aldığım eğitimim sayesinde güzel noktalara geldiğimi ve eğitimim boyunca kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Gerek sosyal etkinlikler gerekse kaliteli eğitim anlayışı ile özel anılara sahip oldum. Edindiğim tecrübeler ile 2019 yılında Türkiye Enduro ATV GP şampiyonu oldum.

 Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programı 2019 Mezunu Selen Şener

2017 yılında çok isteyerek tercih ettiğim ve yüzde 100 bursla kazandığım Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programı, geleceğim için aldığım en doğru kararlardan biriydi. Üniversitenin imkanları sayesinde katıldığım atölye çalışmaları, defileler, "Çıraklar Ustalara Soruyor" etkinlikleri, girişimcilik kursları ve fuarlar, sektörle aramızdaki bağı güçlendirmemize, pazarı analiz etmemize ve müşteri ilişkilerini yönetmemize yardımcı oldu. “2017 İEÜ Mezunlar Defilesi” ve "2017 İzmir Ayakkabı Fuarı" sayesinde tasarımlarımı gösterme ve pazara sunma imkanı buldum. Bu sayede Demet Akalın, ATV Avrupa gibi birçok ünlü isim ve firmalarla çalışmaya başladım. Şimdi ise Güler Ayakkabı Fabrikası'nda Yönetici Asistanı olarak çalışıyorum. Ataköy Ayakkabı ve Çanta, Panucci, Hotiç gibi bir sürü markaya tasarım yapıyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi çatısı altında olmak benim için büyük bir gurur kaynağıdır.

 Lojistik (Uluslararası Ortak Önlisans Programı) 2014 Mezunu Metin Taş

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Lojistik Bölümü (SQA) 2014 mezunuyum. Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ettim. İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Programı’nda yaptığımız proje çalışmaları sayesinde problemlerin tespiti ve önlenmesi, kritik durumlarda aksiyon alınması, zaman yönetimi, takım çalışması gibi pek çok konuda tecrübe edindim. Yaptığım bu projeler sayesinde 2016 ve 2017 de Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldum. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde aldığım eğitim altyapısı sayesinde, DGS ile geçiş yaptığım İstanbul Üniversitesi'nde hiç zorlanmadım. Düz lise mezunu olduğum için üniversitede eğitime başladığımda İngilizce seviyem oldukça kötüydü. Ancak hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimi sayesinde bölümde hiç zorlanmadım. Çalıştığım firma global bir şirket olduğu için eğitim dilinin İngilizce olmasının faydasını sürekli görüyorum. Şuan DHL Express İstanbul Genel Müdürlüğü’nde satış sonrası destek departmanında çalışıyorum. Daha önce de aynı firmada operasyon departmanına bağlı gümrük biriminde çalışıyordum.

 Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı 2016 Mezunu Kazım İnal

2014 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı’nı kazanarak ben de Ekonomili oldum. Bavulumu topladım ve Gaziantep’ten İzmir’e yola çıktım.Eğitimlerimizde ara dönemlerde staj yapma mecburiyeti vardı. Stajımı Sunexpress İnsan Kaynakları Müdürlüğü ile görüşerek Sunexpress Operasyon bölümünde görevlendirildim. Okul bitmeye yakın Türk Hava Yolları’na başvuruda bulundum ama sürecin uzun olacağını biliyordum. Üniversitemiz bizi güzel bir törenle mezun etti. Türk Hava Yolları’ndan bir ay sonraya mülakat tarihi vermişlerdi. Mülakat süreci 1-2 haftada gerçekleşti. Mülakatlarda biraz zorlandım. Mülakatım olumlu sonuçlandı. Eğitimlerim başladı ve iki buçuk ay sürdü. Üniversite de hocalarımızın anlattığı herşey aynıydı ve hiç zorlanmadan eğitimleri bitirdim. Şu an büyük bir ailenin üyesiyim yaklaşık 4 yıla yakındır THY’de Kabin Memuru olarak görev yapıyorum.

 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı 2016 Mezunu Mertcan Güler

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2016 yılı mezunuyum. Mezuniyetimden sonra dikey geçiş sınavı ile İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü’nü kazandım. 2019 yılı Temmuz ayından itibaren San Francisco Amerika Merkez Bankasında kariyerime başladım. Eğitim hayatım boyunca hocalarım sayesinde akademik altyapımı güçlendirmemi ve bana global bir perspektifle hayata ile iş yaşamıma bakmamı sağladı. Bu sayede kariyerimde daha aktif ve global bakış açısıyla kariyerime yön veriyorum

 Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Pogramı 2018 Mezunu Emrah Şahin

İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü 2016 yılında kazandım. Öğrenciliğim devam ederken, Ocak 2017 yılında Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde Öğrenci İŞKUR personeli olarak göreve başladım. Haziran 2017 yılında görev sürecim tamamlandıktan sonra, Temmuz-Ağustos 2017 yılında Tanıtım Müdürlüğü bünyesinde tercih yapmak üzere gelen öğrencilere okulun ve bölümün tanıtımı görevini üstlendim. Aynı ay içerisinde(Ağustos 2017) Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde kadrolu Tekniker unvanı ile tekrar göreve başladım. Ağustos 2020 yılında askerlik görevi nedeniyle kurumdan ayrıldım. Askerlik görevimin 5 aylık bölümünü(Ekim 2020 – Şubat 2021) Harbiye Orduevinin Elektronik(BİMED) biriminde yaptım. Askerlik görevim tamamlandıktan sonra Mayıs 2021 tarihinde tekrar Ekonomi Üniversitesi Bilgi İşlem Müdürlüğü birimine başladım. Mart 2022 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesindeki maceram son buldu. Şu an Korsini-SAF Ambalaj firmasında Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

 İş Sağlığı ve Güvenliği Programı 2018 Mezunu Arda Sarıtaş

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği mezunuyum. 2018 yılı Haziran ayından itibaren Rönesans Holding bünyesinde olan İzmir Göztepe Stadyum şantiyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri olarak çalışıyorum. Üniversite eğitimim süresince edindiğim akademik ve pratik bilgiler, profesyonel yaşamımı olabildiğince kolaylaştırdı.

 Fizyoterapi Bölümü 2018 Mezunu Simay Özdeniz

2016 yılında tercihlerime son anda eklediğim İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizyoterapi Programını kazandım. Bu kampüs bana 2 senede bir ön lisans öğrencisinin kolay kolay ulaşamayacağı çok imkan sağladı. İEÜ Halk Dansları Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım ve bu bana her bölümden arkadaş edinme fırsatı tanıdı. Aynı zamanda üniversitem ve İzmir Ticaret Odası'nın kuruluş günlerinde çok sayıda gösteriye çıktım. Öğrenimimin 2. senesinde oluşturduğum 5 kişilik bir grupla okul bazında bir sağlığı geliştirme projesi düzenledim ve tam olarak 518 kişinin cinsel sağlık bilgisini ölçüp bilgilendirme yaptık. Yine öğrenimimin 2. senesinde Bölüm Temsilcisi oldum ve Öğrenci Konseyinde çalışma fırsatı buldum. Farklı sosyal çevreler oluşturdukça insan ilişkilerimin güçlendiğinin farkındaydım, dolayısıyla buraya sığdıramayacağım yüzlerce güzel anı ve deneyim biriktirdim. Eğitimimiz yüzde 90 uygulama ağırlıklıydı ve klinik laboratuvarlarda son teknoloji cihazlar bulunuyordu. Bu da bizim pratikte fazlasıyla deneyim kazanmamızı sağladı. Staj yaptığımız hastaneler ve kurumlar okulumuz tarafından ayarlanıyordu. Tüm öğretim görevlilerine ulaşabilmek çok kolaydı, hatta kampüste ihtiyacım olan her şeye ulaşabilmek çok kolaydı. 2018 yılında mezun olduktan 3 hafta sonra yaptığım ilk iş başvurum kabul edilerek T.C. İzmir Valiliği'ne bağlı Balçova Termal Tesisleri A.Ş. Fizik Tedavi Merkezinde fizik tedavi teknikeri olarak işe başladım ve 2 senedir aktif olarak çalışmaktayım.

 Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı 2018 Mezunu Ekin Kanığ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programı’ndan 2018 yılında mezun oldum. Üniversite seçimimde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin eğitim kalitesini, mezuniyet sonrasında iş bulma imkanını, sosyo-kültürel aktivitelerin iyi olması beni etkiledi. Öğretim üyelerimiz bizim eğitimimizle, staj yeri seçimimizde, akademik çalışmalarımızda her zaman çok yakından ilgilendi. Üniversitemin sağladığı en büyük avantajlardan biride birden çok hastanede stajyer olarak çalışmamdı. Bu sayede mezun olduktan sonra kazandığım deneyimler, iş hayatında ne tür sorunlarla karşılaşabileceğimi, ne tür mesleki sorumluluklarımın olduğunu gösterdi ve mesleğimi yaparken mutlu olacağımı staj dönemimde daha iyi anladım. İlk işim stajyer olarak çalıştığım özel bir hastaneydi. İkinci işim ve şuan çalışmaya devam ettiğim Özel Emot El Mikro Cerrahi Ortopedi Travmatoloji Hastanesinde Hasta Kayıt Kabul Biriminde Tıbbi Sekreter olarak çalışıyorum. Kariyer hedeflerim arasında öncelikle hasta kayıt birim sorumlusu olmak ve hastane idaresine faydalı olabileceğim işler yapmak için farklı yönetsel pozisyonlarda çalışmak bulunuyor.

 Adalet 2017 Mezunu Aylin Erdem

2015 yılında İzmir Ekonomi Üniverstesi’nde Adalet Meslek Yüksekokulu’nde eğitimime başladım. İzmir Ekonomiyi tercih sebebim çok kişi tarafından önerilip İzmir’in, hatta Türkiye içerisinde sıralı ve en iyi üniversitelerinden biri olmasıydı. Üniversitemin sağladığı olanaklar, seminerler, eğitim ile kısa vadede uygun bir kariyer fırsatı yakaladım. Mesleki kariyerimi eğitimim doğrultusunda tamamladım ve mezun olduktan hemen sonra çeşitli hukuk bürolarından iş teklifi aldım. Kısa sürede iş teklifi alma sebeplerimden biri ise mezun olduğum İzmir Ekonomi Üniversitesi sayesindedir. Şu anda kurumsal, prestijli bir hukuk bürosunda icra takibi yapıyorum.

 Adalet 2015 Mezunu Refide Sözeri

İzmir Ekonomi Üniversitesi Adalet Programı’ndan 2015 yılında mezun oldum. Üniversitemin bana kazandırdığı tecrübelerin yanı sıra aldığım birçok eğitimin ve konferansın kişisel gelişimime ve iş hayatıma katkısı olduğunu düşünüyorum. İş hayatıma ise mezun olduktan yaklaşık 7 ay sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bölümümle bağlantılı olarak ihale biriminde başladım ve burada çalışmaktan çok mutluyum. Kendimizi geliştirmemiz, hayata bakışımı değiştirmemiz açısından her zaman yanımızda olan ve bölümüm açısından baktığım zaman alanında en iyi eğitim veren program akademisyenlerine teşekkür ediyorum.