AKADEMİSYEN BAŞARI ÖYKÜLERİ


Üniversitemiz, akademisyen, mezun ve öğrencileriyle 18. Yılında başarıdan başarıya koşuyor. Ulusal ve uluslararası alanlarda gerçekleştirilen yarışmalarda çeşitli dereceleri kazandıran akademisyen, mezun ve öğrencilerimizin hikâyelerine aşağıda ulaşabilirsin.

Göktuğ Karpat

Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göktuğ Karpat, Bilim Akademisi tarafından verilen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP) ödülüne layık görüldü. Doç. Dr. Karpat, Türkiye genelinde ödül alan 43 akademisyenden biri oldu. Genç araştırmacıların iyi bilim yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla verilen ödülle, Doç. Dr. Karpat’ın araştırmaları 2 yıl boyunca desteklenecek. Daha önce Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2018 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (GEBİP) de kazanan Doç. Dr. Karpat, kuantum bilgisayarlarının pratikte hayata geçirilmesi için teorik çalışmalar yapacak.

Gül Güner Akdoğan

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan, Avrupa Biyokimya Dernekleri Federasyonu (FEBS) tarafında onur diploması ile ödüllendirildi. Türkiye’den bu ödülü alan ilk bilim insanı olan Prof. Dr. Akdoğan, dokuz yıl boyunca FEBS Eğitim Kurulu Başkanlığı yaptı. 10 bin Avrupalı bilim insanının katıldığı etkinliklerde, Prof. Dr. Akdoğan, Türkiye’yi temsil etti.

Fabrizio Pinto

Merkezi Amerika’da bulunan Yerçekimi Araştırma Vakfı tarafından; yer çekimi, teorisi, uygulamaları ve etkileri hakkındaki yazısıyla şeref ödülüne layık görüldü. Pinto, yerçekimi alanında araştırma yapan bilim insanlarına verilen ödülü alan Nobel ödüllü George Smoot, Julian Schwinger, Gerard’t Hooft, Jon Archibald Wheeler, Stephen Hawking, Roger Penrose gibi tanınmış bilim insanları arasında, İzmir’i temsilen de yer aldı. Ayrıca Pinto, vakıf tarafından bilimsel yazılarına verilen sekizinci ödülünü almaya hak kazandı.

Osman Demirbaş

Uluslararası İçmimarlar/Tasarımcılar Federasyonu’nda (IFI), Avrupa’dan Temsilci Melek Elçisi olarak görevlendirilen Doç. Dr. Demirbaş, Türkiye’yi temsil edecek. 2016 yılında içmimarlık mesleğinin uygulamada değer ve kriterlerini göstermek amacıyla hazırlanan IFI Deklarasyonuna 120 dünya şehri arasında Türkiye’den sadece İzmir yer almıştı.

Abbas Kenan Çiftçi

Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Kenan Çiftçi ile CERN-FCC çalışma grubu Başkanı Dr. Michael Benedikt mutabakat metnini imzaladı. Anlaşma gereği İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Fizik ve çeşitli Mühendislik bölümlerinden oluşturulacak bir ekip ile Ege Üniversitesi’nden oluşturulacak bir grup, Prof. Dr. Çiftçi öncülüğünde CERN laboratuvar ve altyapısını kullanarak araştırmalar yapacak. Çalışmalarda, teknoloji ürünlerinin ilk örnekleri sanayi-üniversite işbirliği ile üretilecek. İEÜ Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abbas Kenan Çiftçi, kendisinin 2002 yılından itibaren ATLAS, CLIC, LHeC gibi CERN deney ve projelerinde parçacık fiziği ve çarpıştırıcılar konularında araştırmacı ve proje yürütücülüğünü üstlendi.

Efe Biresselioğlu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan Ulusal Kutup Bilim Programı protokolü kapsamında İEÜ Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Efe Biresselioğlu, Türkiye'nin kutuplarda enerji aktörlerinden olması için yol haritası hazırlayacak. Doç. Dr. Biresselioğlu, çalışmasıyla dünyadaki petrol rezervlerinin yüzde 13'üne ve doğal gaz kaynaklarının yüzde 30'una sahip olan Kuzey Kutup Bölgesi’nde Türkiye’nin stratejik konumlanması için yol haritası hazırlayacak.

Elvan Özkavruk

İzmir’in lezzetleri “boyoz”, “İzmir köfte”, “enginar”, “sakızlı kurabiye”, “çöp şiş” sanata dönüştü, uluslararası alanda sergilenmeye değer görüldü. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile bölüm öğretim görevlisi Doç. Dr. Jovita Sakalauskaite, İzmir ile özdeşleşen 35 yemeği tekstil sanatıyla yaptı. Eser, İspanya’nın başkenti Madrid’de 8. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların eserleri arasında sergilenecek. Prof. Dr. Adanır ve Doç. Dr. Sakalauskaite, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni 17 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek bianelde temsil edecek.

Seda Dural Çetinkaya

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Dural Çetinkaya, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından bu yıl sadece 28 akademisyene verilen “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görüldü. Türkiye’de, psikoloji alanındaki çalışmalarıyla ödül almaya hak kazanan tek akademisyen olmayı başaran Prof. Dr. Çetinkaya, davranışsal sinirbilim alanında projeler gerçekleştirecek. Prof. Dr. Çetinkaya, psikoloji alanına katkı sağlayacak yeni projeler geliştirmeye devam edeceğini kaydetti.

Cansu Altay

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Cansu Altay, reklam alanında Türkiye’nin en prestijli festivallerinden biri olan Kristal Elma’da, üç ödülü İzmir’e getirdi. 2010 yılında İEÜ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mun Reklam Ajansı’nı kurarak, akademik başarısını iş hayatına taşıyan Altay, özel kuruluşlar için hazırladığı basın ilanı ve radyo spotu ile ödüllere layık görüldü.

Türker İnce

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker İnce’nin, Finlandiya ve Katar’dan iki akademisyen ile birlikte kalp ritim bozukluklarının erken teşhisini sağlamak amacıyla geliştirdiği sistem, uluslararası bir dergi tarafından ödüle layık görüldü. Mobil medikal cihazlar ya da akıllı saat ve bilekliklere eklenebilen sistem, biyomedikal mühendisliği alanında dünyanın saygın kurumlardan birisi olan “The IEEE Engineering in Medicine and Biology” tarafından 2019 yılında birinci sıra makale ödülü aldı.

Elvan Özkavruk

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır tarafından, sanat eserine dönüşen İzmir’in simgeleşen lezzetleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki 8. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların eserleri arasında sergilendi. “Boyoz”, “İzmir köfte”, “enginar”, “sakızlı kurabiye”, “çöp şiş”, “şevketi bostan” gibi birbirinden farklı 35 yemek ve tatlı; Japonya, Kore, Fransa, ABD, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Arjantin, Hollanda, Rusya, İngiltere, Norveç, Almanya, Çin gibi ülkelerin sanatçılarının eserleri arasında çok lezzetli durdu.