MEZUN BAŞARI ÖYKÜLERİ


Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, akademik başarılarını iş hayatına da taşıyor. Kendi alanlarında, örnek olacak çalışmalara imza atan mezunlarımız, sektörlerinin aranan ismi oluyor.

Bengisu Özpirinççi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mimarlık Bölümü mezunu Bengisu Özpirinççi, doktora için gittiği Portekiz’de kendi markasını kurdu, genç yaşında birçok önemli projeye imza atarak ülkenin gözde mimarlarından biri oldu. Portekiz Mimarlar Odası’na kayıtlı ilk Türk olarak tarihe geçen Özpirinççi, Lizbon’daki tarihi binaların yeniden inşa edilmesinden büyük çaplı konut projelerine kadar çok sayıda çalışmada görev alarak Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Özpirinççi, Portekiz’deki başarısını Avrupa’nın diğer ülkelerine hızla yaymayı hedefliyor.

Merve Dündar

Türkiye’de farklı sektörlerden en iyi isimlerin belirlendiği 5’inci Uluslararası Altın Kalite Ödülleri’ne, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezunu Merve Dündar’ın başarısı damga vurdu. Dündar, uluslararası alanda da çalışmalar yapan çok sayıda seçkin ismi geride bırakarak ‘yılın en iyi moda tasarımcısı’ seçildi. Moda alanında verilen en prestijli ödüllerden birine ulaşan Dündar, İstanbul’daki Dedeman Otel’de yapılan gala gecesinde ödülünü aldı.

Elif Larende

İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu Elif Larende, yüksek not ortalaması ve araştırmalarıyla İngilizlerin radarına girdi. İngiltere’deki tam 9 üniversiteden yüksek lisans için kabul almayı başaran Larende, tercihini dünyaca ünlü Sussex Üniversitesi’nden yana kullandı.

Lena Çavuşoğlu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu Lena Çavuşoğlu, ailesinin sahibi olduğu firmada çalışmak yerine ‘Yurt dışında akademik kariyer yapacağım’ diyerek hayallerinin peşinden gitti, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) uzanan örnek başarıya imza attı. İtalya ve ABD’de çift yüksek lisans (master) yapan, doktorasını da İEÜ’de tamamlayan Çavuşoğlu, dünyanın en iyi üniversitelerinden North Carolina’da öğretim üyesi olarak ülkemizi başarıyla temsil ediyor.

Melda Akın

İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Melda Akın, dünyaca ünlü Forbes şirketi tarafından Orta Doğu’nun teknoloji alanındaki en başarılı 10 kadınından biri olarak gösterildi. Yapay zeka kullanarak optimizasyon, planlama ve tahminleme konularında hizmet sunan ‘D14.AI’ isimli şirketiyle başarıdan başarıya koşan, 20’yi aşkın ülkede faaliyetlerini sürdüren Akın, Türkiye’den listeye giren tek kişi oldu.

Mert Atanmış

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu Mert Atanmış (23), İngiltere hükümeti tarafından sadece 200 öğrenciye verilen ‘GREAT’ bursunu almaya hak kazandı. İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından Bradford Üniversitesi’nde, ‘yapay zeka ve veri analitiği’ alanında yüksek lisans yapacak olan Atanmış, yurt dışında kendini geliştirme ve uluslararası alanda proje üretme fırsatı yakalayacak.

Özgür Akgün - Emine Akgün

İzmirli Akgün çiftinin üniversitede başlayan yolculuğu, önce hayat boyu sürecek aşka, ardından 4 bin 200 bin kilometre uzaklıktaki İskoçya’ya uzanan bir başarı öyküsüne dönüştü. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) çift anadal yaparak Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği bölümlerini bitiren Özgür Akgün (35), İngilizce konuşulan ülkelerdeki en eski üniversiteler arasında bu yıl Cambridge ve Oxford’u geçerek birinci sırada yer alan, 600 yıllık İskoçya St Andrews Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu. Lojistik Yönetimi bölümünü bitiren Emine Zehra Yurtkulu Akgün (35) ise İskoçya’nın başarılı üniversitelerinden Edinburgh Napier Üniversitesi’nde ‘asistan profesör’ unvanını aldı. Üniversite yıllarında tanışıp hayatlarını birleştiren, Ozan isimli bir de çocukları olan genç çift, akademik dünyada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ediyor.

Birtan Demirel

Henüz 8 yaşında konuşma bozukluğu başlayan ve tüm girişimlerine rağmen sorunu çözülemeyen İzmir Ekonomi Üniversiteli (İEÜ) Birtan Demirel, zorluklar karşısında pes etmedi, dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi’ne uzanan başarı öyküsüne imza attı. Ortaokul ve lisede, bildiği soruyu yanıtlamak için parmak kaldırmaya bile çekinen Demirel, azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını kanıtlayarak deneysel psikoloji departmanında doktora yapmak için bu yıl Oxford’a kabul alan tek Türk oldu.

Alper Güler - Caner Soyer

New York’ta, QReal adında şirket kurarak “3 boyut ve artırılmış gerçeklik” teknolojisini; e-ticaret, moda ve yemek gibi farklı sektörlere uygulayan İzmir Ekonomili girişimciler Alper Güler ve Caner Soyer, dünyaca ünlü 100 marka için proje geliştirdi, uluslararası şirketlerin yüzünü İzmir’e çevirmesini sağladı. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik içeriklerinin geliştirilmesine yönelik yatırımlar yapan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Glimpse Group, Güler ve Soyer’in önderliğinde 10 kişilik ekip kurarak İzmir Bilimpark'ta Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Çağıl Saydam

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sinema ve Dijital Medya Bölümü mezunu Çağıl Saydam, yalnız yaşayan bir kadının evde kendi kendine kurduğu diyalogları konu alan “61 Sokak No 4” isimli filmiyle, 27’nci Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nden birincilikle döndü. Festival kapsamında yapılan Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda “deneysel” kategorisinde yarışan Saydam, kendi oynayıp yönettiği filmiyle “En İyi Deneysel Film” ödülüne layık görüldü.