MEZUN BAŞARI ÖYKÜLERİ


Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, akademik başarılarını iş hayatına da taşıyor. Kendi alanlarında, örnek olacak çalışmalara imza atan mezunlarımız, sektörlerinin aranan ismi oluyor.

Hande Arı

İşletme Bölümü ve Lojistik Yönetimi Bölümü’nde de çift anadal yaparak iki diplomayla mezun olan Hande Arı, dünyanın en başarılı kadın yöneticileri arasına girdi. Arı, Norveç’te denizcilik sektöründe uluslararası başarı gösteren 40 yaş altı kadın profesyonellerin seçildiği “İzlenecek 10 başarılı kadın” listesinde yer aldı. Arı, 2006 yılında girdiği üniversite sınavında Türkiye derecesi elde etti. Yüzde 100 burslu olarak İşletme Bölümü’nde öğrenim gören Arı, Lojistik Yönetimi Bölümü’nde de çift anadal yaparak, iki diplomayla mezun olmuştu.

Didem Pehlivanoğlu

Yaşlılıkta algı, dikkat ve bellek süreçlerini inceleyen teziyle Amerikan Psikoloji Birliği’nin 2017 yılı doktora araştırma ödülünü kazandı. Doktora tezinin bütün masrafları ödül sayesinde karşılanan ve çalışmayı tamamlamaya hazırlanan Pehlivanoğlu, yaşlılıkta bilişsel süreçlerde meydana gelen değişiklikleri araştırmaya devam edecek.

Özgün İnceoğlu

“Athena” adını verdiği koleksiyonuyla Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen “7. Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’nda ikinci oldu. Konunun 'propaganda' olarak belirlendiği yarışmada moda tasarımcısı Özgün İnceoğlu; bilgeliği, barışı ve sanatı temsil eden mitolojik kadın kahraman Athena'dan esinlenerek, yaptığı koleksiyonla yer aldı.

Mert Kalaycı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı, topraksız tarım teknolojisini bir basamak yukarıya taşıyarak led aydınlatmalar ile 30 kat daha verimli hale getirdi. Küresel ısınmaya bağlı su ve gıda sıkıntısının önüne geçebilecek bu yöntem ile bitkiler en yüksek verimin sağlandığı ışık özellikleriyle kesintisiz fotosentez yapıyor. Smart Garden” adlı çalışmada, domatesten salatalığa, çilekten safrana dek çok farklı sebzeler, endüstri bitkileri, meyveler yetiştiriliyor. Çalışma kapsamında İEÜ İzmir Bilimpark ve ODTÜ Teknokent’te “UpTechlabs” ARGE Şirketi kurulmuş, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 150 bin TL hibe almıştı.

Hakan Kayan

Bölümünü birincilikle tamamlayan Kayan, bilgi güvenliği alanında dünyanın 13’üncü üniversitesi olan İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora bursu kazandı. Türkiye birincisi olarak bursu kazanan Kayan, 4 yıl boyunca güvenlik sistemleri ve uygulamaları alanında uzmanlaşacak. Kayan, Londra’da eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye güvenlik sistemleri ve uygulamaları alanında akademik çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Dilara Karaca

İngiltere – Londra’da gerçekleştirilen “SVP Londra Hazır Giyim Fuarı”nda yapılan yarışmada tasarımıyla birincilik kazandı. Türkiye’yi İngiltere’de temsil eden Karaca, Fashion Enter’da sertifikalı kurs için burs, portfolyo değerlendirmesi ve 750 pound nakit ödülün de sahibi oldu.

Arzu Birdal

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunu Arzu Birdal, Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen 8. Der’in Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması'nda ikinci oldu. Yarışmada, 4. Sınıf Öğrencisi Nurdan Ahsen Fıçıcı da üçüncü oldu. “Eksi Otuz Kalp Ne Zaman Donar” temasıyla düzenlenen yarışmada Birdal ve Fıçıcı, yurtdışında yüksek lisans eğitimi ve Hollanda’da staj desteği kazandı.

İnan Evin

Ünlü yazılım şirketi ve oyun motoru UNITY’nin dünya genelinde yaptığı yarışmada ilk 50 öğrenci arasına giren ve bu yıl Yazılım Mühendisliği Bölümü Mezunu İnan Evin, Danimarka’daki Kopenhag IT Üniversitesi ile Finlandiya’daki Tampere Üniversitesi ve Aalto Üniversitesi’nden yüksek lisans eğitimi için onay aldı. Evin, tercihini Aalto Üniversitesi’nden yana kullanarak, oyun geliştirmeye yönelik yüksek lisans programında eğitim almaya karar verdi. Finlandiya’da yüzde 100 burslu olarak yüksek lisans yapacak olan Evin, oyun teknolojileri alanında gelişimini sürdürecek.

Yağız Şenoğlu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı Programı Mezunu Yağız Şenoğlu, dünyanın teknoloji merkezi olarak gösterilen ABD’deki Silikon Vadisi’nde “artırılmış gerçeklik” alanında faaliyette bulunan Leo AR adlı firmada öğrenci iken işe başladı. Bugüne kadar yaptığı grafik tasarım çalışmalarıyla dünyaca ünlü şirketin ilgisini çeken Şenoğlu, eğitimini yüzde 50 burslu olarak tamamladı. Akademisyenlerinin desteği ve yönlendirmesiyle başarı basamaklarını tırmanan Şenoğlu, emeklerinin karşılığını görerek, diplomasını almadan dünyaca ünlü bir firmada işe girdi.

Okan Ataman

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) mezun olduktan sonra yüksek lisans için Almanya’ya giden Okan Ataman, boş zamanlarını değerlendirmek için sebze ve meyve yıkayarak çalışmaya başladığı restoranda, kendisine bambaşka bir yol çizdi. Üniversitede öğrendiği yabancı dilin avantajıyla, Siegen şehrindeki “Extrablatt” isimli restoranda kısa sürede kendini geliştiren ve şef yardımcılığına kadar yükselen Ataman, gıda alanında kendini işini kurmaya karar vererek Türkiye’ye döndü. Bu süre içerisinde muhasebe, vergilendirme ve denetleme alanında yüksek lisansını da tamamlayan, İngilizce ve Almanca bilen Ataman, Karşıyaka’da “Rice&Nice” markasıyla ufak bir pilavcı açtı.

Onur Güzey

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Bölümü mezunu Onur Güzey, Türkiye’nin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) onaylı ilk finansman portalını kurarak, kısa zamanda şirketlerin yaklaşık 50 milyon lira kaynak bulmasına aracılık etti. Büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ’lerin de maddi ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamasına imkan sağlayan www.hamilinden.com adlı site, son bir yıl içinde yaptığı muhasebe entegrasyonları ile 40 bin kullanıcıya ulaştı. İhracat finansmanı, çek ve fatura temlik işlemlerinden; bireysel ve KOBİ’lerin en uygun krediyi bulmalarına kadar birçok konuda şirketlerin vazgeçilmez adresi olan portal, 6 milyon dolarlık (42 milyon lira) değerlemeye ulaştı.

Aydolun Petenkaya

Tam burslu okuduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nü birincilikle tamamlayan ve eğitim süresince birçok araştırma çalışmasında bulunan Aydolun Petenkaya, Amerika’daki üniversitelerin radarına girdi. 3 farklı üniversiteden doktora bursu teklifi alan Petenkaya, tercihini Amerika’nın Chicago kentindeki dünyaca ünlü Illinois Üniversitesi’nden yana kullandı. Dünya genelinde yüzlerce öğrenci arasından seçilerek, bu yıl üniversitenin “biyoinformatik” programında burs almayı başaran Türkiye’deki tek kişi olan Petenkaya, 24 Ağustos’ta gideceği Amerika’da 5 yıl kalacak. Petenkaya’nın eğitim ve yaşam masraflarının tamamı, Amerika’daki üniversite tarafından karşılanacak.