ÖĞRENCİ BAŞARI ÖYKÜLERİ


Alanında uzman isimlerden oluşan akademik kadromuz tarafından eğitim gören öğrencilerimiz, hayata geçirdikleri proje ve çalışmalarla dikkat çekiyor. Ulusal ve uluslararası alanda birçok başarı elde eden öğrencilerimiz, hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Berk İsmail Öndül

Belenco Kuvars Yüzeyler ve TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubesi işbirliğince düzenlenen iç mekân tasarım yarışmasında, birinci oldu. Dünya İç Mekanlar Günü kapsamında yapılan etkinlikte Öndül yarışmayan küçük objeler ve konsept mağaza tasarımı ile katıldı. Aynı yarışmada, Aynı bölümde okuyan Nuri Koparan ikincilik, İskender Kömür ise mansiyon ödülü aldı. Üçüncü sınıf öğrencisi Sevginur Ursavaş’ın tasarımı da sergilemeye layık görüldü.

Yaren Eren

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Yaren Eren, Atlasglobal Havayolları’nın yeni kabin ekibinin kıyafetleri için açtığı tasarım yarışmasında birinci oldu ve havayollarının kabin ekibi kıyafetlerini tasarladı. 48 saat içerisinde koleksiyonların hazırlandığını yarışmada, 12 finalist arasından birinci seçilen Eren’in tasarımları artık gökyüzünde. Koleksiyonunu oluştururken kâğıt uçakları hedef alan Eren, yıl boyunca Atlasglobal Havayolları’yla yolculuk hakkı da kazandı.

Seyit Koyuncu

Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Seyit Koyuncu, Venedik Bienali 16. Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda gerçekleştirilecek Vardiya Projesi için dünya genelinde seçilen 122 öğrenci arasında yer aldı. 26 Mayıs - 25 kasım tarihleri arasında yapılacak bienalde, seçilen öğrenciler bir hafta boyunca hem bienale hem de atölyelere katılacak.

Barış Sadıç

İngilizce alanında 25 üniversiteden 56 öğrencinin katıldığı Avrupa Birliği Başkanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nda birinci oldu. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın düzenlediği 2019 Genç Çevirmenler Yarışması’na 56’sı İngilizce, 20’si Almanca ve 16’sı da Fransızca alanında olmak üzere 25 üniversiteden toplam 92 öğrenci katıldı. Sadıç, 56 öğrenciyi geride bırakarak birinci oldu. Yarışma öncesinde AB Başkanlığı’ndan Belçika’da yüksek lisans yapmak üzere burs kazanan Sadıç, Brüksel’de, Avrupa Birliği kurumlarına yapılacak geziye katılacak.

Betül Akçakaya

17’nci Çince Köprüsü Dünya Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması Türkiye Elemesi’nde birincilik elde etti. Türkiye’de bulunan 4 Konfiçyüs Enstitüsü ile üniversitelerin Çince bölümünde okuyan 52 öğrencinin katıldığı yarışmada, Akçakaya Türkiye’yi Çin’in başkenti Pekin’de temsil etti. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile Yeditepe Üniversitesi tarafından organize edilen yarışmada, Akçakaya birinci olurken, İEÜ İşletme Fakültesi öğrencisi Melike Evtut da üçüncü oldu.

Ezgi Yağmur Kılınç

Kırlangıç, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Genç Çevirmenler Yarışması’nda, İngilizce alanında ikincilik olarak, Brüksel’de yerleşik AB kurumlarını ziyaret etme hakkı elde etti. Yarışmada, 38 üniversiteden 106’sı İngilizce, 19’u Almanca ve 15’i Fransızca dillerinde 140 öğrenci yer aldı.

Oğuzhan Sarıtaş ve Doğucan Seyidoğlu

“Car4Future” adlı projeyle Türkiye genelindeki 120 proje arasından seçilerek, San Francisco’da gerçekleştirilecek girişimcilik ekosistemi gezisi ve devamlı mentorluk desteği kazandı. Android Akademi'de, "Hem toplumsal sorunlara teknoloji kullanarak çözümler geliştir, hem de geleceğini yaz" sloganıyla düzenlenen yarışmada Sarıtaş ve Seyidoğlu’nun içinde bulunduğu grup, seçilen ilk üç proje arasına girdi.

Orçun Umut Kumova

Orçun Umut Kumova’nın mermer ve bakırın birleşimiyle yaptığı ve “Calient” adını verdiği radyatör peteği, Marble 24. Uluslararası İzmir Mermer Fuarı bünyesinde gerçekleştirilen Genç Yaratıcı Fikirler Platformu-Değişik Mermer Tasarımı Yarışması’nda “değişik” tasarım ödülünü aldı. Tasarımı hakkında bilgi veren Kumova, mermerin yapısal özellikleri ve kullanım alanlarına yoğunlaştığını söyledi. Mermerin daha çok yüzeylerde kullanıldığını belirten Kumova, onu artı bir ürüne dönüştürmeyi amaçladığını ifade etti.

Büşra Elif Yelbuz

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesi’nde psikolojik araştırma yüksek lisansını dünya genelinde kazanan 13 kişi arasında yer aldı. Yelbuz, 2018 yılı Dünya Üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Oxford Üniversitesi’nde “merhamet” duygusu üzerinde akademik araştırmalar yapacak.

Osman Tufan ve Berfu Solak

İstanbul’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği Bakanlığı 2017 Genç Çevirmenler Yarışması’nda, Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisi Osman Tufan, İngilizce dalında birincilik, Berfu Solak ise ikincilik ödülünü almaya hak kazandı. AB uyum sürecine ve uzmanlık gerektiren müktesebat çeviri çalışmalarına farkındalığı arttırmak amacıyla yapılan yarışmada Tufan ve Solak, ödüllerini Ankara’da AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Selim Yenel’den aldı.

Ahmedşah Bilgi, Yasemin Memiş, Mustafa Serhat Atalay

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı 2016 Genç Çevirmenler Yarışması’nda birinci İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Ahmedşah Bilgi ve ikincilik ödülünü paylaşan Yasemin Memiş ve Mustafa Serhat Atalay ödüllerini Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal’dan aldı. AB uyum sürecine ve uzmanlık gerektiren müktesebat çeviri çalışmalarına farkındalığı arttırmak amacıyla yapılan yarışmada gençler, 110 öğrenciyi geçerek başarılı oldu. 28 üniversiteden 72’si İngilizce, 27’si Almanca, 11’i Fransızcadan yarışmaya katıldı.

Firdevs Tülin Gülhan

Tülin Firdevs Gülhan, If Wedding Fashion Gelinlik Tasarım Yarışması’nda “Beyaz Perde” teması ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. 5. Gelinlik Tasarım Yarışması’nda Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Firdevs Tülin Gülhan’ın tasarımı 350 başvuru arasında birinciliğe hak kazandı. Gülhan, aldığı eğitimle birlikte tasarımlarını kendilerinden emin bir şekilde savunduklarını söyledi.

Gülden Yaman

İzmir Ekonomi Üniversiteli Modacılar, 10. If Wedding Fashion İzmir Gelinlik Damatlık Abiye Giyim Fuarı kapsamında 7.’si gerçekleştirilen Gelinlik Tasarım Yarışması’nda yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncülüğünü kazandı. Türkiye genelinden 507 tasarımın katıldığı yarışmada, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Tuğçe Görgülü birinci, Mezunu İpek Aygül ikinci, 4. Sınıf Öğrencisi Gülden Yaman da üçüncü oldu.

Hilal Karakaş

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Hilal Karakaş, Denizli İhracatçılar Birliği’nin bu yıl 7’nci kez düzenlediği Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nda jüri özel ödülünü kazandı. Karakaş, özel ödülün ardından da Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması’nda ikinci oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BEKSİAD) iş birliğiyle düzenlenen yarışmada dereceye giren Karakaş, 5 bin liralık ödül ve yurt dışında tasarım eğitimi almak için burs kazandı.

Mertcan Güler

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Mertcan Güler, öğrenciliği sürerken dünyanın en önemli finans kuruluşları arasında yer alan Amerikan Merkez Bankası’ndan iş teklifi aldı. Farklı ülkelerden 17 öğrencinin yer aldığı staj sonunda iş teklifi alan Güler, lisans eğitimini tamamlamasının ardından Haziran ayında “iş analisti” olarak göreve başlayacak.

Ilgaz Elif Göcen

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğrencisi Ilgaz Elif Göcen, Güney Kore Hükümeti tarafından verilen yüksek lisans eğitim bursunu kazandı. Göcen, Seul Ulusal Üniversitesi’nde kent tasarlama alanında yüksek lisans eğitimi alacak. Güney Kore Hükümeti’nin her yıl verdiği bursa başvuran ve Türkiye’den seçilen 18 öğrenciden biri olan Göcen, 6 asil öğrenci arasında yer alma başarısını gösterdi. Mimarlık alanında en nitelikli eğitimleri veren Seul Ulusal Üniversitesi, Kore Üniversitesi ve Ewha Kadın Üniversitesi’ne başvuran Göcen, üç kurumdan da kabul aldı. Göcen, Seul Ulusal Üniversitesi’ni tercih etti.