ÖĞRENCİ BAŞARI ÖYKÜLERİ


Alanında uzman isimlerden oluşan akademik kadromuz tarafından eğitim gören öğrencilerimiz, hayata geçirdikleri proje ve çalışmalarla dikkat çekiyor. Ulusal ve uluslararası alanda birçok başarı elde eden öğrencilerimiz, hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Yaren Eren

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Alara Ertenü, enginar yaprağı ve bezelye kabuğu kullanarak biyo-ambalaj üretti. Gıda ürünlerinde, kozmetik ve temizlik sektöründe kullanılabilecek, çevreci ve kolay üretilebilir özelliğiyle ön plana çıkan ‘Packioli’ isimli biyo-ambalaj projesi, Hollanda Tasarım Haftası’nda sergilendi ve 10 uluslararası dergide yayınlandı.

Barış Sadıç

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri Enes Yolcu ve İlayda Yaşın, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması’nda ödülleri topladı. ‘IF Wedding Fashion-İzmir Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’ kapsamında gerçekleşen yarışmada İEÜ’lü Yolcu, iris çiçeğinden esinlenerek hazırladığı ‘Benliğimin Özü’ isimli tasarımıyla birincilik elde etti. Yarışmanın üçüncüsü ise, kutup yıldızından ilham alarak ipek kumaştan ‘Polaris’ adlı gelinliği hazırlayan İlayda Yaşın oldu.

Berk İsmail Öndül

Kurduğu ‘Scootable’ adlı girişimle elektrikli scooter ve bisikletlerin çalışmasını sağlayan yazılımsal altyapıyı üreten İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencisi Emrecan Durmaz, Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük şirketlerinden biri olan EIT Urban Mobility’den yatırım aldı.

Seyit Koyuncu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’ndeki 7 öğrenciden oluşan ‘ECO-Dynamics’ takımı, TEKNOFEST’te düzenlenen Helikopter Tasarım Yarışması’nda Türkiye ikincisi oldu. Yüksek manevra kabiliyetine sahip, zorlu arazilere kolaylıkla inebilen, 1.1 ton mühimmat taşıyabilen bir taarruz helikopteri tasarlayan İEÜ’lü gençler, 461 takımın başvurduğu yarışmada dereceye girerek 50 bin liralık ödülün sahibi oldu. İEÜ’lü ekp; öğrenciler Pınar Akın, Eda Nur Tetik, Kutlu Akar, Melisa Gündoğdu, Mehmet Ali Tekin, Tuna Deniz ve Can Oral’dan oluştu.

Betül Akçakaya

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) 25 öğrencisi, deprem sonrası oluşturulan barınma alanlarına yönelik alternatif projeler geliştirmek üzere 5 gün süren atölye çalışmasında bir araya geldi. Konteyner kent başta olmak üzere depremzedeler için en iyi yaşam alanlarını oluşturmak üzerine yoğunlaşan gençler, hızlı ve düşük maliyetle uygulanabilecek fikirler geliştirdi.

Ezgi Yağmur Kılınç

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı öğrencileri, Aydın’ın Germencik ilçesinde atıl durumda bulunan yaklaşık 160 yıllık Taxiarchis Kilisesi’ni turizmin odak noktası haline getirmek için harekete geçti. Tarihi kilisenin gastronomi merkezi ya da mübadele müzesi haline getirilebileceği fikrinden yola çıkan gençler, 4 ay süren titiz çalışmalar sonunda toplam 24 proje hazırladı.

Oğuzhan Sarıtaş ve Doğucan Seyidoğlu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesi öğrencileri, ‘Uygulamalı İdari Bilimler Becerilerini Geliştirme’ dersi kapsamında 8 kurumda 12 hafta çalıştı, şirketlerin verimliliğini artıracak projeler geliştirdi. BorgWarner, DB Schenker Arkas, Deloitte, Göztepe Spor Kulübü, Hpag Lloyd, Hugo Boss, İzmir Ticaret Odası ve KPMG gibi köklü kurumlarda görev alan 14 öğrenci, hazırladıkları projeleri kampüste, yetkililerin de katıldığı programda sundu.

Orçun Umut Kumova

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) milli sörfçü öğrencisi Onur Cavit Biriz, Fransa’da düzenlenen Hyeres Madalya Yarışları’nda ikinci olarak ülkemize gümüş madalya kazandırdı. Farklı ülkelerden 21 sporcunun yer aldığı ‘IQ Foil’ kategorisinde yarışan Biriz, uluslararası alanda madalyaları bulunan birçok iddialı rakibini geride bırakarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Büşra Elif Yelbuz

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Hukuk Fakültesi öğrencileri Arda Ataoğuz, Göktuğ Şirin ve Ömer Ateş, uluslararası alandaki en prestijli kurgusal dava yarışması olarak gösterilen Willem C. Vis Moot'ta ülkemizi temsil etti. İEÜ’lü gençler; 89 ülkeden 378 üniversitenin yer aldığı, Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen yarışmaya, İzmir’deki üniversitelerden katılan tek ekip oldu.

Osman Tufan ve Berfu Solak

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinden oluşan 5 kişilik ekip, finans alanında en saygın uluslararası kuruluşlar arasında gösterilen CFA Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Araştırma Yarışması’nda (Research Challenge) finale kaldı. 28 üniversiteden 41 takımın katıldığı yarışmada, Şişecam şirketinin finansal analizini yaparak rapor haline getiren gençler; analiz yeteneği, risk değerlendirmesi ve sektörel öngörü gibi birçok konuda jüriden tam not aldı.