TÜM HABERLER


Pandemi ile gıda tüketim alışkanları değişiyor
Pandemi ile gıda tüketim alışkanları değişiyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından Covid – 19 pandemisini çeşitli boyutlarıyla ele alınan “online sosyoloji forumu” başlatıldı. İEÜ Sosyoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Derya Nizam yönetiminde gerçekleştirilen “Pandemi ile Gıda Tüketim Pratiklerimi Nasıl Değişiyor?” formuna Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Erhan Akarçay, Yerküre Bilimsel Araştırmalar Kooperatifi’nden Ecehan Balta, Amerikan Araştırma Enstitüsü’nden Yetkin Borlu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Fatma Nil Döner, Northeastern Üniversitesi’nden Baran Karsak katıldı.


Kağıttan elbiseyle ödülü kaptı
Kağıttan elbiseyle ödülü kaptı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencisi Melisa Çeken, Orman Gülü bitkisinden esinlenerek hazırladığı kağıttan elbiseyle, sosyal medyada moda endüstrisine yönelik haberler veren ve 144 bin takipçisi bulunan “Stylesight Spotlight” sayfasının dikkatini çekti. 


Yaşlılara ‘Sıkılma Ben Varım’ dediler
Yaşlılara ‘Sıkılma Ben Varım’ dediler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, koronavirüs tehdidi nedeniyle dışarı çıkamayan yaşlıları unutmadı. 65 yaşın üstündeki kişilerin evde kendini yalnız hissetmemesi ve keyifli vakit geçirmesi için harekete geçen 44 gönüllü öğrenci, “Sıkılma Ben Varım” projesini başlattı. Tamamı, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde eğitim gören gençler, yaşlılar için online ortamda oyun ve aktivite tasarladı. 


İzmir Ekonomili Finanscılar Kocabalkan’ın konuğu oldu
İzmir Ekonomili Finanscılar Kocabalkan’ın konuğu oldu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Nurseda Toykar ile Uluslararası İlişkiler ile Siyaset Yönetimi ve Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı 4. Sınıf Öğrencisi Zeynep Yazar, Integral ForexTV’de İntegral Yatırım Danışmanı ve Ekonomist Dr. Artunç Kocabalkan’ın konuğu oldu.

 


Yaratıcılığa ’17 milyonluk’ doping
Yaratıcılığa ’17 milyonluk’ doping

İzmir Ekonomi Üniversitesi Yaratıcı Ekonomi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İEÜ+KREA) girişimcilik ve inovasyon alanında projeler üreterek şehri yaratıcılığın odak noktası yapmayı amaçlayan “Create In İzmir” projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yaklaşık 17 milyon lira (2.3 milyon avro) destek almaya hak kazandı. 


Türkiye’de iş sistemi devlete bağımlı
Türkiye’de iş sistemi devlete bağımlı

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Kampüs İzmir Sohbetleri kapsamında Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen “Çevrimiçi Seminer Serisi”’nin son konuğu İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Özen oldu. “Türkiye’de İş Sistemi” konulu seminer veren Prof. Dr. Özen, Ulusal İş Sistemi çerçevesinden bakıldığında Türkiye’nin devlete bağımlı iş sistemi özelliklerini taşıdığını belirterek, “Türkiye’de devlet ekonomik faaliyetlere doğrudan müdahil olabiliyor. Devletin 1980’lerden bu yana uygulanan  liberal sistemde dahi merkezi bir aktör olduğunu görüyoruz. Yasa koyucu, düzenleyici, tedarikçi, ortak, rakip ve müşteri olarak devletin varlığını piyasada hissedebiliyoruz” dedi. 

 


Kampüsten yeşil sahalara uzanan ‘iyilik’ seferberliği
Kampüsten yeşil sahalara uzanan ‘iyilik’ seferberliği

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, dezavantajlı çocuklara destek sağlamak amacıyla 13 yıldır aralıksız sürdürülen “Abla-Ağabey-Kardeş” projesini online platforma taşıdı. 10-13 yaş arasındaki çocuklarla dijital ortamda görüşen, onların derslerine yardımcı olan, ihtiyaçlarının karşılanması için mücadele eden gençlerin örnek davranışına, Göztepeli futbolcular da kayıtsız kalmadı. 


Ekonomik kaygılar sürdürülebilirlik çalışmalarının önüne geçmemeli
Ekonomik kaygılar sürdürülebilirlik çalışmalarının önüne geçmemeli

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Kampüsİzmir Sohbetleri kapsamında Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen “Çevrimiçi Seminer Serisi”’nin konuğu İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Zeynep Özdamar Ertekin oldu. 


Bağışıklık sistemini güçlü kılmak için yeterli ve dengeli beslenin
Bağışıklık sistemini güçlü kılmak için yeterli ve dengeli beslenin

İzmir Ekonomi Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Nazan Turhan, herhangi bir besinin ya da beslenme düzeninin bağışıklık sistemini güçlendirip Covid-19’u önlediğine dair yeterli kanıt bulunmadığını, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için meyve ve sebze yönünden zengin, yeterli ve dengeli bir beslenmenin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.


Korona bizi ‘filmkolik’ yaptı
Korona bizi ‘filmkolik’ yaptı

Koronavirüs nedeniyle zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak evde zaman geçirmenin yollarını arayan milyonlarca kişi, çareyi film ve dizi izlemekte buldu. Türkiye’de, çevrimiçi dizi ve film izleme platformu olan Netflix’in kullanıcı sayısı 4 milyonu aşarken, salgın filmleri de yoğun ilgi gördü.