Genel Hizmetler

Ulaşım

Üniversitemizin kampüsü, İzmir-Balçova'da Teleferik mevkiinde bulunmaktadır. Kampusun şehir merkezinde yer alması dolayısıyla ulaşım çok kolaydır. Üniversitemiz kampüsü önünden aşağıda belirtilen semtlerden hatlı Belediye otobüsleri geçmektedir.
480 ve 969 nolu hatlara ilişkin bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

http://www.eshot.gov.tr/tr/Anasayfa
Aktarma Merkezleri üzerinden daha fazla yere ulaşım mümkündür.

Banka Hizmetleri

Kampüsümüzde ING Bank, AKBANK, Vakıf Bank, Türkiye İŞ Bankası ATM ve T.C. Ziraat Bankası ATM cihazları 24 saat hizmet vermektedir. Ayrıca kampüs alanına yakın civarda pek çok bankanın şubesi bulunmaktadır.

Sportif Faaliyetler

Üniversitemizde  60 a yakın sosyal faaliyet kulübünün yanı sıra, Amerikan Futbolu, Tenis, Basketbol, Yelken, Sualtı, Dağcılık ve Trekking, Futbol gibi çeşitli spor alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri de mevcuttur.
Üniversitemiz öğrencilerinin istifadesine sunulan:

 • 2 açık basketbol sahası,
 • Balçova Belediyesi ile ortak kullanılan kapalı basketbol-voleybol salonu,
 • Balçova Belediyesi ile ortak kullanılan açık futbol sahası,
 • 1 adet dans salonu,
 • 1 açık tenis kortu
 • FIT STOP ATHLETİC CLUB

Yurtlar

Üniversite kampüsü içinde 460 kişilik öğrenci yurdu vardır. İkişer kişilik yurt odalarının her birinde;

 • Banyo,
 • Klima,
 • 24 saat sıcak su,
 • Günlük temizlik hizmeti,
 • Mini buzdolabı,
 • İnternet bağlantısı,
 • Kitaplık,
 • Çalışma masası,
 • Masa lambası,
 • Dolap,
 • Telefon

 imkânları bulunmaktadır.
Ayrıca, aşağıda belirtilen ortak kullanım alanları yurtta kalan öğrencilerin istifadesine sunulmaktadır.

 • Kafe
 • Çamaşırhane
 • TV Salonu

Öğrenci yurdumuzun sinema, alışveriş, eğlence ve sağlık merkezlerine en fazla 1 km mesafede olması, boş zaman etkinlikleri için öğrenciye ek imkânlar sunmaktadır.

Engelli Öğrenci Destek Birimi

Bu birim özel ihtiyaçları olan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine kampüs ve eğitim hayatlarında destek vermek, diğer öğrencilerle benzer koşullarda akademik çalışmalarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerin engelleri; görme engeli, işitme engeli, fiziksel engel, konuşma engeli, dikkat eksikliği, psikolojik problemler, zihinsel engelliler, kronik sağlık sorunları, geçici yetersizlikler olarak sınıflandırılmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki akademik ya da sosyal hayatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir engele sahip öğrenci destek için Öğrenci ve Kurumsal Faaliyetler Müdürlüğü, Engelli Destek Birimi’ne Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile başvurabilir. Bilgi için; http://engelsiz.ieu.edu.tr/

Sağlık Hizmetleri

Üniversitemizdeki Sağlık Ofisi’nde sürekli olarak bir doktor ve bir hemşire görevlidir. Ayrıca, konusunda uzman iki psikolog, öğrencilerimize zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak üzere rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

Akademik ve Sosyal Danışmanlık Desteği

Üniversitemizde 1.sınıf öğrenimine başlayan her öğrenciye öğretim elemanları arasından birer akademik danışman görevlendirilmektedir.
Akademik danışmanlar, öğrencilere ders seçimleri ve akademik konularda danışmanlık yapmaktadır.
Ayrıca, öğrencilerin üniversite tercihlerini yapacakları dönemlerde bilgi almak isteyenlerin yoğun talepleri nedeniyle dışarıdan uzman rehber öğretmenlerden destek alınarak adaylara tercih danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Kariyer Yönlendirme Merkezi

Öğrencilerimize mezuniyet sonrasında adım atacakları iş yaşamını tanıtarak kariyer bilinci oluşturmak ve onların eğitimleri sırasında geleceklerini planlama olanağı sağlamak Kariyer Yönlendirme Merkezi’nin görevleri arasındadır.
Üniversitemizde her sene çeşitli kariyer etkinlikleri düzenlenmektedir. Kariyer Günleri, iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrencilerin, iş dünyasını tanımalarını sağlar. Gerek özel sektör gerek kamu sektöründeki kurumlar ile öğrenciler arasında doğrudan iletişim ortamı oluştururken, katılan kurumlar da ihtiyaçları olan nitelikte elemanlara yerinde ulaşma olanağı yakalar.
Mezunlarla İlişkiler Ofisi ortaklığı ile her ay gerçekleştirilen Mezun Sohbetleri sayesinde mezunlarımız iş hayatı deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşarak öğrencilerimizin ileride parçası olacakları iş hayatını daha yakından tanımalarını sağlarlar.
Mülakat Günleri sayesinde öğrencilerimiz ileride parçası olmayı istedikleri firmaların İnsan Kaynakları Yöneticileri ile mülakat deneyimi yaşayarak daha mezun olmadan iş bulma şanslarını arttırmış olurlar.

Staj Olanakları

Üniversitemizde lisans programlarında öğrenim gören tüm öğrencilerin, belirlenen sürelerde staj yapmaları öngörülmüştür. Üniversitemizden stajyer talebinde bulunan kuruluşların duyuruları öğrencilerimizle paylaşılmaktadır.
Öğrencilerimiz, Stajlar sayesinde derslerde kazandırmaya çalıştığımız teorik bilgileri ve yetenekleri hangi sektörde, hangi kurumda, hangi meslekte kullanacaklarına kurumları tanıyarak kendileri karar verebilir.

Mezunlarla İlişkiler Ofisi

Mezunlarla İlişkiler Ofisi, İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunlarımızın sosyal, kültürel ve mesleki yaşamlarına katkıda bulunmak, mezunlarımız arası dayanışma ve iletişimi sağlamak, ’İzmir Ekonomi’ ruhunu yaşatmak adına çalışmalar yapmaktadır.
Ofisin temel amacı; mezunlarımızla iletişimi güçlendirmek, üniversitemiz etkinlik ve organizasyon haberlerini mezunlarımıza ulaştırmak ve mezunlarımızın üniversite ile ilişkilerini devam ettirmektir. Bu amaçla mezunlarımızı ve iş dünyasını bir araya getirmek üzere Mezun Bilgi Sistemi kurulmuştur. Sistem ile hem alanında yetkin firmaları mezunlarla buluşturmayı hem de sanayi-üniversite işbirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Mezunlarımız Mezun Bilgi Sistemi ile kişisel, akademik ve iş bilgilerinizi güncelleyebilir, kayıtlı firmaların iş ilanlarını yayınladığı bu sisteme ayrıca kişisel bilgilerim ekranından özgeçmişinizi yükleyebilirler.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi ile ortak çalışan ofisimiz mezunlarımıza kariyer danışmanlığı, mülakat provası gibi konularda hizmet vermektedir.
Mezunlarımıza verilen hizmetlerimizden Mezun Kartı ile üniversitemiz kütüphanesinden ücretsiz faydalanabilir, üniversitemiz konferans ve etkinliklerine katılabilir, üniversite giriş ve çıkışlarında kullanabilirsiniz. Ücretsiz olan İEÜ Mezun Kartınız ile mezunu olduğunu İzmir Ekonomi Üniversitesi ruhunu yaşatmaya devam edebilirsiniz.
İş hayatınıza sizleri uğurlarken irtibatı kaybetmemek için ömür boyu kullanabileceğiniz @alu.ieu.edu.tr uzantılı mail adresi vermekteyiz.
Mezunlarımıza yönelik etkinliklerimiz hakkında Mezunlarla İlişkiler Ofisi ile irtibata geçerek daha fazla bilgi alabilir, bilgilerinizi güncelleyebilir, dilek ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İEU - TTO

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Bilimpark A.Ş. ,İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve İzmir Ticaret Odası olmak üzere üç ana birim temelli kurulmuş, inovasyon ve girişimcilik başlığı altında üniversite ile sanayi arasındaki teknolojik katma değer yaratan bir yapılanmadır.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İEU-TTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından desteklenen girişimcilik ruhunun öğrenci, akademisyen ve sanayi ortakları arasında fikir aşamasından projelendirmeye, bilimsel teknolojiden üretime kadar tüm safhalarda ihtiyaçları karşılamak amacındadır.
Projelerden elde edilen çıktıların katma değer sağlaması için sanayiye aktarılması, sanayi ihtiyaçlarının araştırılıp projelendirilmesi hedefiyle çalışmalarını gerçekleştirmektedir.
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile bilimin desteğini almak, bununla yeni teknolojiler üretmek ve topluma fayda sağlayan pazarlara aktarılmasına aracı olmak için başta girişimciler olmak üzere, akademisyenler, sanayi kuruluşları ve öğrenciler ile katma değer yaratacak proje çıktılarını ticarileştirme hedefi doğrultusunda hizmet verir.

Öğrenci Kulüpleri

Üniversitemiz öğrencilerinin sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunulmak amacıyla kurulmuş 60’a yakın öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler çok yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Faaliyetleri, Üniversitemiz tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmektedir.

Beslenme ve Alışveriş Olanakları

Kampüsümüz Agora, Kipa, Asmaçatı, Özdilek ve Palmiye gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra, sinema, tiyatro, spor alanları, restoran ve kafelerin bulunduğu İnciraltı Gençlik Merkezi’ne 1-3 km mesafededir. Agora ve Balçova Kipa’nın kış aylarında kampüsümüz önünden servisleri bulunmaktadır.
Üniversite kampüs alanında Starbucks, Sofra Grup’a ait yemekhane, Kantinler, Cafe Mio, Altın Kapı Döner, Healty Court bulunmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Ofisi

Uluslararası İlişkiler Ofisi, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin bir "dünya üniversitesi" olma yolundaki hedeflerini gerçekleştirmek üzere, uluslararası kurum ve kuruluşlarla Üniversitemiz arasında işbirliği olanaklarını geliştirmek, Üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısını artırarak uluslararası bir eğitim öğretim ortamı yaratmak üzere faaliyet göstermektedir. İEÜ’nün Stratejik Planı’nda yer alan ve stratejik öneme sahip “uluslararasılaşma”ya yönelik  hedeflerin gerçekleştirilmesini koordine etmek üzere faaliyetlerini sürdüren ofisimiz; İEÜ’nün sunduğu akademik programlara uluslararası katılımları artırmak, partner üniversitelerimiz ile öğrenci değişimini geliştirmek, uluslararası öğrencilerin başvuru işlemlerini koordine etmek, uluslararası akademik etkinlikleri artırmak için çalışmaktadır.