| 
EN

RSS

RSS (Really Simple Syndication) (RSS 2.0.0) (Çok Basit Besleme), genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML'i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

RSS kaynağı sağlayan internet sitelerinde genellikle şu simgeler bulunur: Rssicon 3614.gif Feed-icon.svg Small Orange XML Button for RSS Page.gif

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi RSS Servisleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi'ndeki Haber ve Duyuru modülleri üzerinden yayınlanmış içerikleri RSS okuyucular ile takip edebilirsiniz. Bu servisten yararlanabilmek için aşağıdaki listeden ilgilendiğiniz bağlantıları, web tabanlı veya bilgisayarınıza kurduğunuz herhangi bir RSS okuyucu programa eklemeniz gerekmektedir.

Haberler
https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/webservice/xml/rss/haber/tr (Türkçe)
https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/webservice/xml/rss/haber/en (İngilizce)

Duyurular
https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/webservice/xml/rss/duyuru/tr (Türkçe)
https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/webservice/xml/rss/duyuru/en (İngilizce)