| 
EN

TÜM HABERLER


BİTKİLERDEKİ DEMİR MİKTARINI BELİRLEYEN YENİ GEN KEŞFEDİLDİ
BİTKİLERDEKİ DEMİR MİKTARINI BELİRLEYEN YENİ GEN KEŞFEDİLDİ

Yorgunluk, saç dökülmesi, parmak uçlarının üşümesi dünyanın en yaygın beslenme bozukluğu olan “demir eksikliği”nin haberciliğini üstleniyor. “Kansızlık” olarak da bilenen hastalığın en büyük nedeni olan demir eksikliği, dünya genelinde her üç kişiden birinde görülüyor. Uzmanlar, artık vücudun ihtiyacı olan demiri besinler aracılığıyla yeterince alamadığımıza dikkat çekiyor ve yeni çareler arıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) yapılan araştırmada umut vaat eden sonuçlar elde edildi, yeni bir gen bulundu.


GELECEĞE YÖN VERMEK İSTEYENLERE İZMİR EKONOMİ
GELECEĞE YÖN VERMEK İSTEYENLERE İZMİR EKONOMİ

Üniversite eğitimi için tercihlerini yapacak gençlere, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde deneyimli uzmanlar destek oluyor. İEÜ Konferans Salonu’nda kurulan 14 ayrı rehberlik ve bilgilendirme masasında, alanındaki uzman rehber danışmanlar, 60 İEÜ öğrencisi ve tüm akademik birimlerle üniversite adaylarına geleceklerine doğru adım atmaları için yol gösteriyor. 26 Temmuz’a dek üniversite bünyesinde oluşturulan “İzmir Ekonomi Üniversitesi Tercih Dönemi Danışmanlık Hizmeti” kapsamında, gençler hayalini kurdukları meslekler hakkında bilgi alıyor.


ÇOCUKLAR İÇİN UYKU TAKİP CİHAZI
ÇOCUKLAR İÇİN UYKU TAKİP CİHAZI

Çocuklar, uykuya doyacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi Nektar Ege Altıntoprak, 8 – 12 yaş arasındaki çocukların gece uykuda istemsiz altına kaçırma tehdidine karşı akıllı alarm ile ayak bilekliğinden oluşan “uyku cihazı” tasarladı.


GELECEKLERİ AYDINLIK MEZUNLAR İŞ YAŞAMINA ADIM ATTI
GELECEKLERİ AYDINLIK MEZUNLAR İŞ YAŞAMINA ADIM ATTI

Eğitimlerini 2016 – 2017 Akademik Yılında başarıyla tamamlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme, İletişim, Hukuk, Fen Edebiyat Fakülteleri mezunları diplomalarını aldı. İEÜ Açık Hava Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinin 3.’sünde öğrenciler keplerini İEÜ ve 10. Yıl Marşları eşliğinde fırlatarak, gurur dolu anlar yaşadı.


SEYAHATLER YORMAYACAK
SEYAHATLER YORMAYACAK

Hava yolu ulaşımında uzun bekleyişler, yerini dinlenmeye bırakıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğrencisi Ece Mercan, havaalanları için uyuma kapsülü geliştirdi. Özellikle uzun bekleyişlerde, seyahat edenler, “Napport” adı verilen uyku kapsülünü uyumak, çalışmak ya da giyinmek için kullanabilecek.


İZMİR EKONOMİLİ MEZUNLAR 4.00’LA İŞ DÜNYASINA ADIM ATTI
İZMİR EKONOMİLİ MEZUNLAR 4.00’LA İŞ DÜNYASINA ADIM ATTI

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) 2017 yılı mezunları iş dünyasına adım attı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezunu bin 667 genç, İEÜ Açık Hava Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen törende diplomalarını aldı. Tören sonunda öğrenciler keplerini fırlatarak, gurur dolu anlar yaşadı.


TARIMDA TEKNOLOJİK SULAMA DÖNEMİ
TARIMDA TEKNOLOJİK SULAMA DÖNEMİ

Tarım arazilerindeki geleneksel sulama yöntemleri, İzmir Ekonomili girişimci gençlerin çalışmalarıyla teknolojik hale geliyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, “Green Insight” adını verdikleri projeyle mobil uygulama üzerinden uzaktan kontrol edilebilen, yenilenebilir enerji kaynaklı ve kendi kendine yetebilen endüstriyel çapta bir sulama sistemi geliştirdi.


İZMİR’DEN BİLİMSEL ARAŞTIRMA
İZMİR’DEN BİLİMSEL ARAŞTIRMA

İzmir, NATO İleri Çalışma Okulları’nda temsil edilecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fabrizio Pinto, NATO İleri Çalışma Okulları’nda “nano teknoloji ve casimir kuvvetleri” üzerine ders verecek.


SICAK HAVALARDAN TASARRUFLU KORUNMA YÖNTEMLERİ
SICAK HAVALARDAN TASARRUFLU KORUNMA YÖNTEMLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden bazı kentler için ‘kuvvetli sıcak hava dalgası’ uyarısı yapılırken, kimi yerlerde de kamu kurumlarında hamile ve engelli çalışanlara ‘sıcak hava’ izni veriliyor. Son 50 yılın sıcaklık rekorunun kırıldığı bugünlerde, uzmanlar sıcaktan korunmak için özellikle klima kullanımı kaynaklı enerji tüketiminin arttığına dikkat çekerek, enerjiyi verimli kullanmak için uyarılarda bulunuyor.


MÜZİK VE BİLİMİN BULUŞMASI
MÜZİK VE BİLİMİN BULUŞMASI

Müzik ve bilim sevgisi bir araya geldi, genç akademisyenin yaşam tutkusunu oluşturdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Devrim Ünay, beynin en küçük hücresi nöronlardaki öğrenme sırasındaki tepkileri ölçerek, öğrenme güçlüğü hastalıklarına yeni yaklaşım getirmek üzere çalışırken diğer taraftan halk ezgilerini çok sesli müziğe yansıttı.