| 
EN

TÜM HABERLER


RENKLER KORKUYU YENİYOR
RENKLER KORKUYU YENİYOR

Çocukların diş tedavisi korkusu çizgi film kahramanlarıyla ve renkli hekim önlükleriyle son buluyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) bünyesinde gerçekleştirilen araştırmada, çocuk hastaların renkli önlük giyen diş hekimlerinin yaptığı tedavi sırasında korku duymadıkları belirlendi. İEÜ Psikoloji Bölümü Öğrencileri Özlem Cumbul ve Nesrin Çalışkan, çocukların yaşadığı diş hekimi korkusunun nedenlerini araştırdı. İEÜ Psikoloji Bölüm Başkanvekili Doç. Dr. Seda Dural yönetimindeki çalışmada, çocuk hastaların beyaz ve renkli önlükle tedavi uygulamasında yaşadığı korku derecelerini ortaya koydu. Çocukların kalp ritimlerinin de ölçüldüğü araştırmada, beyaz önlüğün korkuyu arttırdığı belirlendi, kazanan renkli önlükler oldu.


‘BİR KURABİYE BİR UMUT’
‘BİR KURABİYE BİR UMUT’

Öğrenci şefler, gelenekselleştirdiği yeni yıl kurabiyelerini hasta çocuklar yararına yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin Hamur İşi Dersi’nde hazırladığı yeni yıl kurabiyeleri, böbrek yetmezliği tedavisi gören çocukların ihtiyacı olan makineyi almak için satıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü'nde yatan çocukların böbrek yetmezliği tedavisi için gerekli makinenin alınmasına katkı yapan öğrenci şefler, hasta çocukların yeni yılda sağlık bulması için uğraş verdi.


TURİZME YENİ YIL DOPİNGİ
TURİZME YENİ YIL DOPİNGİ

Yeni yıl yeni umutları barındırırken zor bir dönemden geçen turizmciler, yılbaşı programlarında yaşanan dolulukla moral buldu. Türk turistin tatil kararını seyahatinden çok kısa bir süre önce verdiğini belirten uzmanlar, turizm sektörünün mevsimsel etkiler nedeniyle gelir artış ve azalmaları yaşandığına dikkat çekiyor. Uzmanlar, ülke imajının yeniden yaratılması, marka şehirler oluşturulması ve alternatif pazar arayışlarında bulunulmasıyla sektörün başarısının süreklilik kazanacağını vurguluyor.


‘YILDIZLARA’ MİLLET DESTEĞİ
‘YILDIZLARA’ MİLLET DESTEĞİ

Türk Yıldızları, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde mola verdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları Akrobasi ekibinin tanıtımı ve lisanslı ürünlerinin satışı için oluşturulan etkinlik tırı Türkiye turu kapsamında, İzmir Ekonomi Üniversitesi Balçova kampüsüne geldi.


NADİR 7 BİN HASTALIK TEDAVİ BEKLİYOR
NADİR 7 BİN HASTALIK TEDAVİ BEKLİYOR

Adı hiç duyulmayan 7 bin hastalık, yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Yüzde 80’i genetik miras sonucu oluşan nadir hastalıklar, Türkiye’de her 16 kişiden birisinde görülüyor. Yıllarca teşhis konulması için doktor doktor koşan hastaya, ortalama 8 yıl sonra teşhis konulabiliyor.


YENİ YIL SAĞLIK GETİRSİN DİYE…
YENİ YIL SAĞLIK GETİRSİN DİYE…

Onkoloji servisinde tedavi gören çocukların yeni yıla umutla bakmaları için İzmir Ekonomili moda tasarımcıları, oyuncak bebekler, keçeden ağaçlar, çoraplar, oyuncak adamlar yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ile Tıp Fakültesi’nin ortak girişimi ile yapılan çalışmada, hazırlanan bebekler, öğrencilerin yazdığı yeni yıl dilekleri sahiplerine ulaştı. İEÜ atölyelerinde gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler gönüllü olarak çalıştı, hastanede tedavi gören kardeşlerine sağlık diledi.


CAN KURTARMAYA ADANAN YAŞAMLAR
CAN KURTARMAYA ADANAN YAŞAMLAR

İzmir Ekonomili “paramedikler” hayat kurtarıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri, Balçova kampüste oluşturdukları senaryolarla tatbikat yaptı. Gerçeği aratmayan uygulamalar, izleyenlerin büyük beğenisini topladı. YÖK tarafından ülkemizde İlk ve Acil Yardım programlarının açılmasının kutlandığı Paramedik Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, genç paramedikler kendilerini hayat kurtarmaya adadı.


BÜTÇELER “İHTİYATLI” OLACAK
BÜTÇELER “İHTİYATLI” OLACAK

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Garanti ve Yapı Kredi Bankalarının Eski Genel Müdürü Halit Soydan, 2017 yılı için “ihtiyatlı” bir olacağını kaydetti. “2017’ye beş kala havada kurşuni bulutlar var” diyen Soydan, 2017 bütçelerinin üçer aylık hedeflere dayandırılmasını tavsiye etti.


MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BASMANE MİMARİSİ ULUSLARARASI ARENADA
MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BASMANE MİMARİSİ ULUSLARARASI ARENADA

Basmane’nin yaşadığı dönüşüm ders oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Programı yüksek lisans öğrencileri, mültecilere ev sahipliği yapan Basmane’nin fiziksel ve tarihsel dokusunu inceledi.


AB AĞLARIYLA GÜÇLENEN GİRİŞİMCİLİK PROJESİ
AB AĞLARIYLA GÜÇLENEN GİRİŞİMCİLİK PROJESİ

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı – Finans Kulüp ve Valencia Genç Girişimci Derneği – AJEV” işbirliğiyle yürütülen destekçileri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de bulunduğu “AB Ağlarıyla Güçlenen Girişimcilik Projesi” kapsamında “Girişimcilik Semineri” İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapıldı.