EKOEĞİTİM (Öğretme ve Öğrenme Merkezi)

Akademik Akran Desteği

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretme ve Öğrenme Merkezi’nde Akademik Akran Desteği

 

Bu programın temel amacı, akademik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere öğrenme süreçlerine katkıda bulunmaktır. Akran eğitmenleri, düzenlenen oturumlarda birebir öğrencilerle veya öğrenci gruplarıyla çalışır, derslerde öğretilmiş olan kavramları açıklayarak ve tekrar imkânı sunarak, öğrencilere belli beceriler kazanmaları için yardım ederler.

Akademik Akran Desteği programı öğrenci merkezlidir ve her bir oturumun içeriği öğrencilerin ihtiyacı doğrultusunda belirlenir. Bu program derslere takviye amaçlıdır; oturumlarda öğrencilerin soruları yanıtlanır ve yönlendirme sağlanır. Bu oturumların, derslerin yerini almadığı, sadece öğrencilerin öğrenme süreçlerine destek amacını taşıdığı unutulmamalıdır. Akran eğitmenleri gerekli eğitimi almış, akran desteği sundukları derslerde yüksek başarı göstermiş ve iyi çalışma alışkanlıklarını öğrencilere aşılayabilen son sınıf öğrencileridir.

 

 

Akademik Akran Desteğinin Amaçları

Akran Eğitimi Veren Öğrencilerimiz

 

    Ebru ARSLAN

İzmir Ekonomi Üniversitesi Matematik Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. TLC'de iki senedir aktif olarak peer tutoring görevini üstlenmiş bulunmaktayım. Peer tutor olmak, iletişim ve sosyal becerilerimi geliştirdi ve bu sayede anlattığım konulardaki hakimiyetim arttı.

 

 

 

   Gamze ÇANKAL

Matematik bölümü son sınıf öğrencisiyim ve TLCde peer tutor olarak görev yapıyorum. Peer tutor olmak anlattığım konularda kendimi daha çok geliştirmeme ve özgüvenimi artırmama yardımcı oldu.