NEDEN İEU?


“GELECEĞİNİZİN ÜNİVERSİTESİ”

DÜNYA ÜNİVERSİTESİ

URAP 2014’te, 23 bilim alanında ilk 500 dünya üniversitesi sıralamasında yer alan Türkiye'den 23 üniversite arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi 3 alanda bu listeye girmiş bulunmaktadır. “Dil, İletişim ve Kültür” alanında 1’inci, “Güzel Sanatlar, Müzik ve Basın-Yayın” alanı ile “Tarih ve Arkeoloji” alanında 6’ncıdır.Vakıf üniversiteleri arasında; bilim alanlarına göre 2’nci, eğitim alanı ile kentsel planlama ve mimarlık alanında 3’üncü, psikoloji ve bilişsel bilimler alanında 5’inci, ticaret, yönetim, turizm ve hizmetler alanında 5’inci, beşeri bilimler alanında 6’ncı, bilgisayar ve enformatik alanında 7’nci, ekonomi alanında 8’incidir. (ODTÜ URAP Araştırma Merkezi raporuna göredir.)İzmir Ekonomi Üniversitesi, TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen “Bu Gençlikte İş Var” Yarışması’nda en çok girişimci projeyle “Girişimcilik Bayrağı”nı 4. kez göndere çekti.

AVRUPA ÜNİVERSİTELERİNE UYUMLULUK

Avrupa Komisyonu’nun her yıl verdiği ve yükseköğrenimde eğitim kalitesinin önemli bir göstergesi olan AKTS Etiketi’ne (ECTS Label) 2011 yılında başvuran İzmir Ekonomi Üniversitesi AKTS Etiketi’ni alan Türkiye’deki ilk vakıf üniversitesi olmuştur.

DİPLOMA EKİ ETİKETİ İLE ULUSLARARASI TANINIRLIK

Diploma Eki Etiketi, Avrupa Komisyonu tarafından yükseköğretim kurumlarına verilen, yükseköğretim kurumlarının kalitesini ve saygınlığını artıran, kurumlara uluslararası güvenilirlik sağlayan bir belgedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, ilk lisans mezunlarının verildiği 2004–2005 öğretim yılından itibaren mezun olan tüm öğrencilere diplomalarıyla beraber Diploma Eki (DS) verilmektedir.

EGE BÖLGESİ’NİN EN İYİ VAKIF ÜNİVERSİTESİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi, URAP (University Ranking by Academic Performance) sıralamasına göre Ege Bölgesi’ndeki vakıf üniversiteleri arasında 1. sırada yer almaktadır.

YABANCI DİLDE EĞİTİM

İzmir Ekonomi Üniversitesi, yabancı dilde yürütülen, uluslararası standartlardaki profesyonel eğitim anlayışı ile mesleki ve akademik gelişimin yanı sıra globalleşen dünyanın ortak dillerini gözeten bir eğitim yaklaşımına sahiptir.

GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO

İzmir Ekonomi Üniversitesi, her biri kendi uzmanlık alanında önemli bilimsel başarılara imza atmış ve 174'ü yurtdışında eğitim almış öğretim üyeleri olmak üzere 456 tam zamanlı, 290 yarı zamanlı akademisyen kadrosuna sahiptir.

DEĞİŞİM PROGRAMLARI VE YURTDIŞI ANLAŞMALARI

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Almanya’dan Amerika’ya, Fransa’dan Japonya’ya, dünyanın saygın üniversiteleri ile yapmış olduğu akademik işbirlikleri ve Avrupa’da 165’den fazla üniversite ile yapmış olduğu ERASMUS öğrenci değişim programı anlaşmaları ile öğrencilerine yurtdışında eğitim olanakları sağlamaktadır.

ŞEHRİN EN GÜZEL KONUMUNDA, TAM DONANIMLI BİR KAMPÜS

Türkiye’nin en modern ve gelişmiş şehirlerinden biri olan, İzmir’in Balçova ilçesindeki panoramik İzmir Körfezi’ne hakim kampüsüyle İzmir Ekonomi Üniversitesi, 460 kişi kapasiteli öğrenci yurdu, 252.662 elektronik kitap ile 37.117 elektronik dergiye erişim imkanı sağlayan ve 56.398 basılı kitap bulunduran kütüphanesiyle tam donanımlı bir kampüse sahiptir.

FARK YARATAN SOSYAL OLANAKLAR

9.500'den fazla öğrencisi, 50’nin üzerindeki öğrenci kulübü, düzenli olarak kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği 1600 kişilik anfi tiyatrosu, şehir içindeki konumu, alışveriş ve eğlence merkezlerine yakınlığı ile İzmir Ekonomi Üniversitesi, fark yaratan sosyal olanaklara sahiptir.

BİLGİYE SINIRSIZ VE HIZLI ERİŞİM

Yeni kuşakların öğrenme biçimlerine uygun bir yapı kuran İzmir Ekonomi Üniversitesi, her öğrencinin öğrenme biçimine göre bir eğitim verebilmek üzere büyük adımlar atarak, Görüntü Yönetim Sistemleri ve Öğretim Yönetim Sistemlerinin harmanlanmasıyla oluşturulan ‘Akıllı Kampüs Projesi’nde, derslikler en son teknoloji akıllı projeksiyonlar, kameralar ve dokunmatik PC’lerle donatılmıştır. Y ve Z kuşaklarının öğrenme şekillerine göre kampüsün tamamını şekillendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde öğrenciler, istedikleri zaman ve yerde derslerini canlı ya da kayıttan izleyebilme, sınıf arkadaşlarıyla ortak proje yapabilme, istedikleri an akademisyeniyle iletişime geçme, aklına takılan sorulara yanıt bulma imkanına sahiptir.