Prof. Dr. Levent GÜREL

1964 yılında İzmir’de doğan Levent Gürel, 1982 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden yüksek şeref derecesiyle mezun olduktan sonra lisansüstü çalışmaları için ABD’ye gitti. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Illinois Üniversitesi’nde 1988 ve 1991 yıllarında tamamladıktan sonra, IBM firmasının New York’taki Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nde çalışmaya başladı. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne katılan Dr. Levent Gürel, halen profesör olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Illinois Üniversitesi’nde konuk/adjunct profesörlük, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği ve 2005 yılında kuruculuğunu üstlendiği Bilkent Üniversitesi Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi’nin (BiLCEM) direktörlük görevlerini de yürütmektedir.

Prof. Dr. Levent Gürel’in bilimsel araştırma çalışmaları sonucunda 2006 yılından beri dünyanın en büyük elektromanyetik problemleri çözülerek arka arkaya dünya rekorları kırılmaktadır. Son olarak, 550 milyon bilinmeyen içeren dünyanın en büyük matris denklemlerinin çözümleri başarılmıştır. Bu sayede, bilim dünyasında daha önce çözülememiş olan bazı önemli problemlerin çözümü mümkün hale gelmiştir. Bu kadar büyük problemlerin çözülebilmesi için çoklu disiplinli çalışmalar yapmak ve fizik, elektromanyetik, bilgisayar mühendisliği ve matematik konularının her birinde yenilikler üretmek gerekmektedir.

Bu çalışmaları nedeniyle, uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından her yıl bütün dünyadaki üyelerinin binde birinden azına verilen “Fellow” unvanı, 2009 yılında Prof. Dr. Levent Gürel’e verilmiştir. Benzer şekilde, 2007 yılında uluslararası The Electromagnetics Academy ve 2011 yılında uluslararası Applied Computational Electromagnetics Society (ACES) tarafından “Fellow” unvanıyla onurlandırılmıştır. 400,000’i aşkın üyesiyle dünyanın en büyük meslek kuruluşu olan IEEE, Prof. Dr. Levent Gürel’i “Distinguished Lecturer” (Seçkin Konuşmacı) atamıştır. Bu saygın unvan ile Prof. Gürel, 2011-2013 döneminde farklı ülkelerden araştırmacılara elektromanyetikte paralel işleme, dev matris denklemlerinin çözümleri, döngülü ve paralel çözücüler konularındaki deneyimlerini aktaracaktır.

Bilimsel araştırma çalışmaları uluslararası düzeyde yaygın bir etkiye sahip olan Prof. Dr. Levent Gürel, halen Radio Science, IEEE Antennas and Wireless Propagation Letters (AWPL), Progress in Electromagnetics Research (PIER) ve Journal of Electromagnetic Waves and Applications (JEMWA) gibi elektromanyetik alanında ileri gelen dört dergide yardımcı editör olarak görev yapmaktadır.

Saygın bilimsel dergilerde ve konferanslarda 200’den fazla makalesi yayınlanmış ve 900’den fazla atıf almış olan Prof. Dr. Levent Gürel, elektromanyetik, optik, nanoteknoloji, antenler, radarlar, tıbbi görüntüleme, metamalzemeler, paralel süper bilgisayarlar ve paralel bilişim konularında yaptığı çalışmalarla 2002 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve 2003 yılında TÜBİTAK tarafından ödüllendirilmiştir. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçların ülkemizin hizmetine sunulabilmesi amacıyla, Prof. Dr. Levent Gürel endüstri ve kamu kuruluşlarıyla yapılan 20 projenin yöneticiliğini üstlenmiş ve 15’ten fazla lisansüstü tez danışmanlığı yapmıştır.

Genel başkanlığını ve editörlüğünü üstlendiği CEM’07, CEM’09 ve CEM’11 Computational Electromagnetics International Workshops serisini 2007, 2009 ve 2011 yıllarında İzmir’de düzenlemiştir ve bildirilerin IEEE Xplore’da yayınlanmalarını sağlamıştır. Her defasında daha da büyüyen bu uluslararası konferansı, gelecek yıllarda da İzmir’de düzenlemeyi planlamaktadır.

Halen Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün Kurucu Başkanlığı görevini yürüten eşi Dr. Meltem (Ömürgönülşen) Gürel ile 1988 yılında İzmir’de evlenmişlerdir. Kızları Defne (1993) ve Aylin (1997) Massachussetts Institute of Technology (MIT) ve Bilkent Laboratory and International School’da (BLIS) eğitimlerini sürdürmektedirler.